EkolojiManşet

Karasu Nehri’nde toplu balık ölümleri

0
Fotoğraf: DHA

Muş‘ta şehir merkezi ve köylerden geçen Karasu Nehri‘nde toplu balık ölümleri başladı. Hayvanların serinleme ve su ihtiyacını giderdiği, tarım arazilerinin sulandığı Karasu Nehri’nin üzerini kaplayan ve kıyıya vuran ölü balıklar, yöre halkını tedirgin etti.

Nehirde incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, suyun oksijen ve sıcaklık değeri ile pH ölçümlerini gerçekleştirirken, su ve ölü balıklardan numune aldı. Numuneler, incelenmek üzere Erzincan ve Elazığ‘daki laboratuvarlara gönderildi.

Fotoğraf: Muhammed Sami Maral/ DHA

Sudaki kirlilik incelenecek

Suyun oksijen ve sıcaklık değerleri ile pH ölçümlerinin normal olduğunu belirten İl Müdürü Mehmet Aydın,“Karasu Nehri’nde balıkların öldüğüne dair bizlere ihbar geldi. Derhal ekiplerimizle birlikte sahaya inerek, nehre geldik. Ekiplerimizin yerinde yaptığı tespit, incelemeler sonucunda, oksijen, pH ve sıcaklık değerlerinin uygun olduğunu gördük” dedi.

Balık ve su numuneleri aldıklarını belirten Aydın, “Suda bir kirlilik var mı, yok mu; balıklarda herhangi bir zehirlenme var mı, yok mu; bunları belirlemek için laboratuvarımıza göndereceğiz. Sonuçları açıklayacağız” açıklamasını yaptı.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.