İklim KriziManşet

‘Karadeniz’de artan deniz suyu ısısı aşırı hava olaylarını tetikliyor’

0

Karadeniz’de son 40 yıldır haziran ayı ortalaması 19 derece civarında olan deniz suyu sıcaklığının bu yıl 26 dereceye yükseldiği tespit edildi. Uzmanlar, ısınan suyun yükselerek atmosferin dengesini bozduğu ve oluşan lokal şiddetli yağışlarla birlikte can ve mal kayıplarına neden olan sel ve heyelanları tetiklediğini belirtiyor.

Trabzon’un Araklı ilçesinde sekiz kişinin öldüğü ve iki kişinin kaybolduğu sel ve heyalanın nedenleri araştırılıyor. Şiddetli sağanak yağışlara deniz suyunun ani ısınmasının etkisi üzerinde duruluyor. Karadeniz’de son 40 yıldır haziran ayı ortalaması 19 derece civarında olan deniz suyu sıcaklığının bu yıl aniden 26 dereceye yükseldiği tespit edildi. Uzmanlar, mevsim normallerinin üzerinde seyreden deniz suyu sıcaklığı ile ısınan suyun yükselerek atmosferin dengesini bozduğu ve oluşan lokal şiddetli yağışlarla birlikte can ve mal kayıplarına neden olan sel ve heyelanları tetiklediğine dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Bektaş: Deniz suyu ısısı 26 dereceye yükseldi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) eski öğretim üyesi, Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Karadeniz’in haziran ayında su sıcaklığının geçen yıl 19 derece bu yıl ise 26 dereceye çıktığını belirterek ısınan suyun yükselerek atmosferde dengesizliğe neden olduğunu söyledi. İklim değişikliği nedeni ile Doğu Karadeniz’in daha çok ısındığını ve bu ısınmanın ani yağışlara neden olduğunu belirten Bektaş şunları söyledi:

Araklı’daki selde kaybolan iki kişi halen aranıyor.

“Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmaların ortak sonucuna bakıldığı zaman Karadeniz’in küresel ısınmaya bağlı olarak sürekli ısındığını görüyoruz. Özellikle Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz’e oranla daha çok ısınıyor. Karadeniz’in haziran ayında yani sel felaketini yaşadığımız bu ayda su sıcaklığı geçen yıl 19 dereceydi, şimdi ise 26 derece. Kıyaslama yapacak olursak Doğu Akdeniz ile Doğu Karadeniz’in su sıcaklığı aynı durumda. Isınan su yükselerek atmosferde dengesizliğe neden oluyor ve kıyı kenarlarında yağışlara sebebiyet veriyor. Bilimsel çalışmalar bunu ortaya koyuyor” dedi.

Meteoroloji Bölge Müdürü: Deniz suyu sıcaklığındaki artış yağışlarda etken

Meteoroloji Trabzon 11’inci Bölge Müdürü Abdullah Ceylan da, deniz suyunun ısınmasının yağışlar üzerinde etkisi olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Deniz suyu sıcaklığı önceki yıllara oranla biraz daha fazla arttı. Deniz suyu sıcaklığındaki artış da yağışlarda önemli bir etken oluyor. Ama olay sadece deniz suyunun ısınmasına bağlanamaz. Deniz suyu sıcaklığı neticede yağışlar üzerinde bir etken. Şimdiden temmuz ve ağustos ayı için aşırı durumları beklemek çok doğru değil. Şu anda mevsim normallerinde bir sıcaklık bekliyoruz. Trabzon’da sahil kesiminde yaşanan yağış önce deniz üzerinde başladı. Dört saat deniz üzerinde yıldırım düşmesi ve yağışlar oldu. Sonrasında iki saat boyunca sahil kesiminde oldu. Deniz üzerinde ısınma ve buharlaşmadan kaynaklı oluşan bir oluşumdu bu. Yıldırım ve yağış etkisinin büyük bölümünü deniz üzerinde bıraktı” dedi.

‘Toprak suya doydu, heyelan riski var’

Son bir haftadır metrekareye düşen 60 kilogram yağışın toprağı yeterince doyurduğunu ve heyelan riski oluştuğunu ifade eden Ceylan, “Son bir haftadır bölgemizde kuvvetli yağışlar mevcut. Dolayısı ile kuvvetli yağışlar bölgemizin de topografik özelliği olarak yer yer istemediğimiz üzücü olaylara neden oldu. Çok bulutlu kuvvetli sağanak yağışlar bölgemizde lokal olarak metrekareye 60 kilograma varan yağışların düşmesine neden oldu. Yağışlar bölgemizde yaşanan sel felaketlerinden dolayı halkımızın tedirgin olmasına neden oldu. Bir haftadır düşen yağışlar toprağı yeterince doyurdu” diye konuştu. Bundan sonrasında düşecek yağış miktarının çok fazla olmayacağını kaydeden Ceylan,  “Ama doymuş toprak üzerinde yüzey akışına neden olacağı için dere yataklarında ve alçak yerlerde birikintilere neden olacak. Heyelan hadiseleri de bölgemizde buna bağlı olarak gözlemlenebilir” dedi.

Kategori: İklim Krizi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.