Kanal İstanbulDoğa MücadelesiManşet

Kanal İstanbul etkinliğine polis engeli: Otobüsler bekletildi, iki kişi gözaltına alındı

0
ya-kanal-ya-istanbul-etkinlik-polis-engeli

Kanal İstanbul projesine karşı çıkan kurum ve vatandaşların katılımıyla oluşan Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun Yeniköy’den Karaburun’a yapacağı yürüyüş İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla engellendi.

Polis, yürüyüş güzergahına ulaşmak için Kadıköy, Şişli, Küçükçekmece ve Avcılar’dan kalkacak otobüslerin hareketini engelledi.  Koordinasyon üyeleri engellemenin hukuksuz olduğunu belirterek tepki gösterdi.

Yasak kararında  2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu‘nun “toplantıların milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla yasaklanabileceği” yönündeki maddesi gerekçe gösterildi.

Kadıköy’de iki gözaltı

Engelleme üzerine otobüs kalkış noktalarında koordinasyonun basın açıklaması okundu. Kadıköy’de yapılan basın açıklamasında “Rantsal tayyip” sloganı gerekçe gösterilerek iki kişi gözaltına alındı.

Koordinasyon tarafından yapılan açıklamada “Bugün Yeniköy‘e, Karaburun‘a, Durusu‘ya gitmemize engel olsanız da bilin ki bu kanalı size yaptırmayacağız. Giresun’da yaşananların İstanbul’da da tekrar etmesine izin vermeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

‘Kolluk kuvvetleri köydekileri tehdit ediyor’

Kolluk kuvvetlerinin etkinlik sırasında ziyaret edilecek köylerde de halkı tehdit ettiğini belirten Koordinasyon, “İktidarın kolluk kuvvetleri, il jandarma komutanı ve emrindekiler günlerdir ziyaret edeceğimiz köylerde halkı tehdit ediyor” dedi.

Yapılan basın açıklamasında “Kanal İstanbul projesi, kentli hakkını yok sayan, toplumun, gelecek kuşakların ve tüm canlıların yaşam hakkını gasp eden bir projedir” denildi. Devamında ise şu ifadelere yer verildi:

Kilometrelerce genişlikte bir alanın tüm hassas ekolojik alanları, ormanları, tarım alanları, meraları, su havzaları üzerinde baskı oluşturan bu plan, bölgede yaşayan her bir canlının yaşam alanını yok eden, yaşamsal kaynaklarını elinden alan ve böylelikle yaşam hakkını gasp eden bir niteliğe haizdir.

Rant Kanalı’nı yapmak isteyenler; Yeniköy, Durusu, Karaburun gibi bölgede yer alan tüm köylerde verimli tarım arazilerini, önemli su kaynaklarını, meralarını, Kuzey Ormanlarını, eşine az rastlanır kumullara sahip kıyılarını yok etmek istiyorlar! Bu bölgeyi imara açıp rant yaratmaktan başka hiçbir derdi olmayanların yerinden edecekleri, yok edecekleri köylerde yaşayanlar, leylekler, böcekler, karacalar, lahanalar buranın asıl sahibidir!

‘Neden depreme harcanmıyor’

Deprem tehdidini her an hisseden, sevdiklerinin hayatından kaygı duyan İstanbullular olarak soruyoruz: Hepimizin hayatı tehlikedeyken 110 milyar lira neden yıkılacağı kesin 50 bin belki de daha fazla konutun yenilenmesine değil de bir avuç zenginden başka hiç kimseye fayda sağlamayacak bir rant projesine gidiyor?

İstanbul’u yok etme projesi olan Kanal İstanbul’a karşı, İstanbul’un son köylerini, tarım alanlarını, Kuzey Ormanları’ndan kalan ne varsa yok etmeye karar veren rantçılara karşı kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz.

Bu proje akla, bilime, hukuka, halkın iradesine karşıdır. Sadece insanlara değil, bütün canlılara zarar verecek bir projedir. Adeta İstanbul’a, hava, su orman, deniz eko sistemlerine yani canlı yaşama karşı açılmış topyekûn bir savaştır.

‘Pandemi bahane, rant şahane’

Biz İstanbullular olarak, bir avuç zengin daha zengin olsun diye, vatandaşın evine el koyulmasına, susuz kalmaya, Marmara Denizi’nin ölü deniz haline gelmesine, hafriyat kamyonlarının zehir saçmasına, oksijen kaynağımız Kuzey Ormanlarının tamamen yok olmasına ve binlerce yıllık kent belleğinin ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Hangi bahane ile olursa olsun, yürüyüş ve etkinliklerimizin engellenmesine sessiz kalmayacağız.

Farklı noktalarda eş zamanlı olarak okunan basın açıklaması “Bütün yurttaşlarımızı yaşamı, doğayı, çocuklarımızı savunmaya davet ediyoruz. Katılın durduralım İstanbul’u birlikte kurtaralım” ifadeleriyle sona erdi.

You may also like

Comments

Comments are closed.