ManşetDoğaDünya

Kanada’da tek kullanımlık plastikler yasaklandı

0

Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Jonathan Wilkinson, federal hükümetin 2030 yılına kadar sıfır plastik atığa ulaşma planı kapsamında Kanada’da tek kullanımlık plastikler için yasaklama kararı aldıklarını açıkladı. 

Böylece Kanada‘da plastik poşet, pipet, çatal bıçak takımı ve diğer tek kullanımlık plastik malzemelerin kullanımı yasaklandı. Bu malzemeler 2021 yılının sonuna kadar piyasadan kaldırılacak.

Yasaklanan plastik ürünler arasında plastik alışveriş poşetleri, pipetler, karıştırma çubukları, teneke kutulardaki içeceklerden altı paket halinde satılanları bir arada tutan plastik halkalar, çatal bıçak takımları ve geri dönüşümü zor plastiklerden yapılan strafor yiyecek kapları gibi tek kullanımlık plastikler yer alıyor.

Fotoğraf: The Canadian Press/ Adrian Wyld

Plastik eldivenler kapsam dışı

Yasağın plastik atık azaltımı için yapılan yalnızca küçük bir adım olduğunu belirten Wilkinson, “Size şunu söyleyebilirim, kullandığımız plastik ürünlerin sayısını düşünürseniz, yasak listesi bu ürünlerin küçük bir kısmıdır” ifadesini kullandı.

Kanada’da federal hükümet, 2030 yılına kadar sıfır plastik atık hedefine ulaşma çabalarının bir parçası olarak, diğer plastik ürünler için de minimum miktarda geri dönüştürülmüş malzeme içermelerini gerektirecek yeni standartlar geliştirdi.

Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Jonathan Wilkinson, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) salgını ile mücadelede kullanılan plastik eldiven ve diğer koruyucu ekipmanları yasak kapsamına almadıklarını ancak bu ürünlerin geri dönüşümü için çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.