Hayvan HaklarıManşet

Kanada’da ‘kutsal geyiği’ öldürenleri yakalatana 50 bin TL ödül verilecek

0
Kanada‘da Ontario eyaletinin kuzeyindeki Timmnis şehrinde, iki nadir görülen beyaz sığın geyiği, kaçak avcılar tarafından öldürüldü. Hayvanların katledilmesi, yerel halkı öfkelendirdi.  

Şehir sakinleri, nadir geyiklerin kimseye zarar vermeden ormanda dolaştığını anlattı.  

Guardian‘in aktardığına göre, kaçak avcıların hayvanların bazı organlarını aldıktan sonra cansız bedenlerini yol kenarına bıraktığı öğrenildi. 

Bölgenin yerlilerinden Flying Post First Nation’ın başındaki Murray Ray, olaya ilişkin şunları söyledi:

Herkes üzgün ve öfkeli. Niye gidip vururlar ki hayvanı? Gerçekten bu kadar mı ihtiyacın var bu hayvana? Eğer dişi sığın avlamak için izinleri varsa, gidip diğer türdekileri vursunlar, nadir beyaz sığınları rahat bıraksınlar.

Yerliler arasında bizon, kuzgun ve boz ayılardan beyaz renkli olanlar kutsal kabul ediliyor ve herhangi şekilde bu hayvanlara zarar verilmesi büyük tepki topluyor. Beyaz sığın geyikleri, albino değil, renklerini resesif bir genden alıyor. Yerlilerden Troy Woodhouse da üzüntüsünü şöyle belirtti:

Birilerinin böyle güzel bir hayvanı öldürmesi beni üzüyor. Kimse bölgede ne kadar beyaz sığın geyiği yaşadığını bilmiyor. Dolayısıyla bir tanesinin bile aramızdan ayrılması büyük kayıp olabilir.

Woodhouse, yıllar içinde karşılaştığı sığın geyiklerinden yol çıkarak civarda nadir beyaz türlerden yaklaşık 30 birey olabileceğini belirtti.

Bilgi verenlere toplam 50 bin TL ödül verilecek

Beyaz sığınlar 40 yıldan fazladır bölgede yaşıyor ancak son 10 yıl içinde yasalarla koruma altına alındılar. Bu nadir canlılar yasa nezdinde ayrı tür olarak değerlendirilmese de bölgenin farklı noktalarında hayvanların öldürülmesinin yasak olduğunu belirten uyarılar yer alıyor.

Woodhouse, kaçak avcılara dair bilgi verenlere 1000 Kanada doları (yaklaşık 6 bin TL) ödül vereceklerini açıkladı. Yerel bir sondaj şirketi de Woodhouse’la aynı miktarda ödül verecek. Bölgede çalışan bir hayvan koruma derneği de 5000 bin Kanada doları (yaklaşık 29 bin TL) ödül vereceğini duyurdu.

Kaçak avcıların bulunması için teklif edilen ödül miktarı toplamda 8 bin Kanada dolarını (yaklaşık 50 bin TL) buldu.

You may also like

Comments

Comments are closed.