DünyaKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

Kanada, iki dozu farklı aşıyı onayladı

0
Kanada Sağlık Ajansı, ülkede yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılarının karıştırılmasıyla ilgili yönergelerinin değiştiğini ve Kanadalıların ikinci dozlarını farklı bir aşıyla olabileceklerini açıkladı. 

Buna göre, ilk doz için AstraZeneca aşısı olanlar, ikinci doz için Pfizer / BioNTech veya Moderna aşısı uygulatabilecekler.

Kanada’nın baş halk sağlığı yetkilisi Dr. Theresa Tam, konuya ilişkin olarak, “Aynı aşıyı, özellikle aynı mRNA aşısını bulmaya çalışın ama bir nedenden dolayı bulamıyorsanız, bunların birbirinin yerine geçebileceğini düşünün. Bu tavsiye, eyaletlere ve bölgelere aşı programlarını yönetmek için güvenli ve etkili seçenekler sunuyor” dedi.

Her gün nüfusun yüzde 1’i aşılanıyor

Aşılama kampanyasına yavaş bir başlangıç yapan Kanada, son birkaç haftada kampanyasına hız vererek ortalama olarak her gün nüfusunun yaklaşık yüzde 1’ini aşıladı.

Ülkede, Moderna ve AstraZeneca aşılarındaki arz sorunun sürdüğü belirtilirken, Kanada Ulusal Bağışıklama Danışma Komitesi (NACI), ilk doz AstraZeneca aşısını alan kişilerin ise ikinci doz olarak AstraZeneca veya mRNA aşısı alabileceğini söyledi.

Danışma komitesi de, bir mRNA aşısının ilk dozunu alan Kanadalıların, aynısı aşısı mevcut değilse ikinci dozları için diğer mRNA aşısını da alabileceklerini kaydetti.

Ülkede, mayıs ayının son haftası itibarıyla 13 milyon Kanadalı en az bir doz Pfizer / BioNTech aşısı alırken, ülkede 3,5 milyon Moderna aşısı ve yaklaşık 2 milyonu AstraZeneca aşısı uygulandı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.