LGBTİ+Manşet

Kanada Başbakanı Onur Yürüyüşü’nde

0

trudeauKanada Başbakanı Justin Trudeau, ülkesinde Onur Yürüyüşü’ne katılan ilk başbakan oldu. Kanada hükümeti ayrıca kimliklere nötr cinsiyet seçeneği getirmeyi planlıyor.

Justin Trudeau, Pazar günü Toronto’da düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne katılarak, ülke tarihinde başbakanlar arasında bir ilke imza attı. Genç başbakan katıldığı Onur Yürüyüşü’nde gökkuşağı renklerindeki bayrağı da salladı.

Kanada’daki Onur Yürüyüşü’nde, ABD’de Orlando’daki eşcinsellerin gittiği gece kulübüne düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 49 insan için de saygı duruşu yapıldı.

Kanada Başbakanı, hükümetin ülke genelindeki kimliklerde nötr cinsiyet tanımlaması üzerinde çalıştığını açıkladı. Trudeau, kimliklerde kadın- erkeğin dışında cinsiyet hanesinde yazılacak bir üçüncü seçenek üzerinde çalıştığını ifade etti.

Kanada’nın Ontario Eyaleti’nde Haziran ayı sonunda ehliyetlerdeki cinsiyet hanesinin boş bırakılabileceği kararlaştırılmıştı. Avustralya, Yeni Zelanda ve Nepal’de vatandaşların halihazırda kimliklerde cinsiyet hanesini boş bırakma hakları bulunuyor.

 

Kaynak: Deutsche Welle

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.