Ekolojik YaşamManşet

Kampüslerarası çevre yarışması “Students Go Green”de kazananlar belirlendi

0

ABD İstanbul Başkonsolosluğu sponsorluğunda, Yeşilist ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleşen Türkiye’nin ilk kampüslerarası çevre yarışması ‘Students Go Green’in kazanan takımları Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (ANAMED) düzenlenen ödül töreni ile belli oldu.

Koç Üniversitesi ev sahipliğinde 29-31 Ağustos 2014’te başlayan yarışmada başlatılan yarışmada, öğrenciler dört aylık süre zarfında yeşil kampüs fikirleri yarattı ve projelerini uygulamaya koydu.

13...

Sürdürülebilir yeşil kampüsler yaratmak amacıyla biraraya gelen Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi ile Indiana University ve University of Chicago’dan öğrencilerin oluşturduğu takımlar içinde kazananlar ise Elektronik atık projesiyle Boğaziçi Üniversitesi’nden BounToGreen ve Sürdürülebilir ulaşım projesiyle Özyeğin Üniversitesi’nden katılan OzU Mobility takımları oldu. Birinciliği paylaşan iki takım, 2015 yazında University of Chicago’da sürdürülebilirlik üzerine yaz programına katılma hakkı kazandı.

Yarışmanın jürisi Change.org Doğu Avrupa ve Batı Asya Direktörü ve ayrıca Greenpeace Akdeniz eski başkanı Uygar Özesmi, Sarıyer Belediyesi’nden Kübra Küçükerden, Yeditepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden Yardımcı Doçent Barış Gençer Baykan, sinema ve tiyatro sanatçısı Ayşe Tolga, CNN Türk Yeşil Doğa program yapımcısı Güven İslamoğlu, Hürriyet gazetesi köşe yazarı Gila Benmayor, Taraf gazetesi köşe yazarı Pelin Cengiz, Boyner Holding Sosyal Sorumluluk Direktörü Aysun Sayın, ABD İstanbul Başkonsolosluğu Basın ve Kültür Konsolosu Dr. Craig Dicker ve Yeşilist’in kurucusu Ergem Şenyuva‘dan oluştu.

Ödül töreninde konuşan Koç Üniversitesi Öğrenci Dekanı Dr. Bilgen Bilgin, “Bu projeyle, geleceğin lider, akademisyen ve işadamları arasında yer alacak gençlerin, bugünden daha duyarlı bireyler haline geleceğine inanıyoruz” dedi.

Students Go Green’in kazanan projeleri:

Özyeğin Üniversitesi  OzU Mobility’den Sürdürülebilir Ulaşım projesi

Onlarca şirket ve oluşumla görüştükten sonra, yardım etmek isteyen herkesle beraber çalışmaya karar veren takım, kampüs içinde Car Pooling’in (araba paylaşımı) şaşırtıcı derecede artmasını sağladı. Kampüsü donattıkları afişler ve dağıttıkları farkındalık yaratan broşür ve araba kokularıyla kitlelere ulaşmayı başaran takım sayesinde artık üniversitede dört farklı platform üzerinden yüzlerce kişi araba paylaşımı yapıyor. Takım ayrıca shuttle’ların pahalı olmasına tepki olarak İETT yetkilileri ile de görüşüp okula belediye otobüsü ile ulaşılmasını mümkün kıldı.

Boğaziçi Üniversitesi BounToGreen’den e-atık projesi

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’ün yeşil kampüs kriterlerine uyması için eksik kalan son uygulama olan elektronik atıkların geri kazanımına yoğunlaşan takım, iki sponsor şirketle işbirliği yaparak okulun tüm kampüslerine elektronik atık toplama kutuları yerleştirdi. Sponsor şirketler, toplanan her ton atık için kampüsteki iki manuel musluğu, %60 su tasarrufu sağlayan sensörlü musluklarla değiştirmeyi kabul etti. BountoGreen elektronik atıkları dönüştürerek dünyanın karşısındaki en büyük tehlikelerden bir olan olan susuzlukla savaşıyor.

 

(Yeşil Gazete)

 

Kategori: Ekolojik Yaşam

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.