EkolojiDünyaManşet

Kaliforniya’daki orman yangınlarından yükselen dumanlar Avrupa’ya ulaştı

0
ABD’nin Kaliforniya eyaletinde ve ülkenin batı kesimlerinde büyük bir yıkıma yol açan orman yangınlarından yükselen dumanlar, Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa‘ya ulaştı.

Avrupa Birliği’nin Copernicus Atmosfer Gözlem Servisi CAMS‘ın verilerine göre Kaliforniya ve Kolorado‘da Ağustos ortasında başlayan yangınlar, 2003-2019 yılları arasında tüm ülkede görülen yangınlardan daha şiddetli.

BBC‘nin aktardığına göre, Oregon ve Washington‘da da sıcak hava ve şiddetli rüzgarların ardından bu ay başlayan büyük orman yangınları hâlâ kontrol altına alınamadı.

 

CAMS uzmanlarından Mark Parrington, Atlas Okyanusu’nu aşan rüzgarların hafta sonunda Kuzey Avrupa’ya ulaştığını ve önümüzdeki günlerde yeni bir dalganın yaşanmasını beklediklerini açıkladı.

Parrington, “Bu yangınlar atmosferi o kadar kirletiyor ki 8 bin kilometre uzaklıkta bile hâlâ kalın duman tabakasını görebiliyoruz. Bu durum yangınların boyutunu ortaya koyuyor” dedi.

11 eyalette 87 orman yangını

 

ABD Ulusal Yangın Merkezi‘ne göre salı günü (15 Eylül) itibarıyla ülke genelinde 11 eyalette büyük çaplı 87 orman yangını çıktı.

Kaliforniya’daki yangınlarda ağustostan bu yana en az 25 kişi hayatını kaybederken, Oregon’da da en az 10 kişinin öldüğü, 22 kişinin kaybolduğu açıklandı.

Atmosfere 21,7 megaton karbon karıştı

 

CAMS’s göre Kaliforniya’daki yangınlardan atmosfere 21,7 megaton karbon yayıldı. Atmosfere karışan karbon miktarı Oregon’da 7,3 megaton, Washington’da ise 1,4 megaton.

Hava kalitesi izleme kuruluşu IQAir‘a göre de ABD’nin Batı kıyılarının bazı kesimleri şu anda dünyada hava kalitesinin en kötü olduğu bölgeler arasında yer alıyor.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.