ManşetTürkiye

Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık hayatını kaybetti

0

Kalan Müzik‘in kurucusu Hasan Saltık, Muğla’nın Bodrum ilçesinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle 57 yaşında hayatını kaybetti.

Saltık, ülkedeki müzikal zenginliği dünyaya tanıtmış, çok önemli arşiv çalışmalarına imza atmıştı.

Saltık’ın ölümüne sanatçıların tepkileri

Saltık’ın ölümünü sanatçı Ferhat Tunç, sosyal medya hesabından duyurdu. Tunç, Paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Kalan Müzik sahibi ve hemşehrimiz Hasan Saltık’ın geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrendim. Tüm Saltık Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Devri daim olsun.”

Sanatçı Sabahat Akkiraz, Saltık’ın ölümünden duyduğu üzüntüyü şöyle paylaştı:

Ah ki ah. Yüreğimi yaktın Hasan. Güldüğümüz anlar resimlerde kaldı dede. Hasan Saltık hakka yürüdü. KALAN Yola, müziğe, kültürümüze hizmetin. Nur içinde uyu. Çok erken oldu. Çok üzgünüm.”

Sanatçı Mazlum Çimen de Hasan Saltık’ın ölümünden duyduğu üzüntüyü şöyle dile getirdi:

Çok kötü oldum …. kültür bakanlığının yapması gereken arşiv çalışmalarını neredeyse tüm kollarıyla kurmuş olduğu şirketiyle yapmış ve yapmaya çalışmış bir can dostumu, kardeşimi, uzuuuunnnn bir yol yürümüş olduğum insanı kaybetmişiz.”

Hasan Saltık kimdir?

1964 yılında Dersim’de doğan Hasan Saltık, ilköğrenimini burada ortaöğrenimini ise İstanbul’da tamamladı.

İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle bırakmak zorunda kalmış, ardından Suadiye Lisesi’ne devam etmişti.

Amcasının oğlu Rahmi Saltuk‘un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik’i kurdu. Unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri “Kalan Müzik” etiketi altında yayınladı.

Çeşitli yörelerin ulusal ve uluslararası arşivlerde; özellikle şahısların ellerinde saklanmış ya da unutulmuş kendi dillerinde müzik örneklerini içeren albümler yayınladı.

Bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi.

Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak’tan, Münir Nurettin Selçuk’a, Hacı Taşan‘dan, Hisarlı Ahmet’e, Hafız Yaşar’dan Muharrem Ertaş’a; Neşet Ertaş’tan Neyzen Tevfik’e, Malatyalı Fahri’den Aşık Veysel’e uzanan bir arşiv malzemesini yayımladı.

Saltık, dokuz yüzü aşkın proje gerçekleştirdi.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.