Kültür-SanatManşet

Murat Meriç’ten yeni kitap: Hayat Dudaklarda Mey

0

Türkiye popüler müzik tarihinin yetkin isimlerinden Murat Meriç “Hayat Dudaklarda Mey” başlıklı kitabını Anason İşleri Kitapları etiketiyle yayınladı.

Meriç, bu kitabında alaturkadan rocka, arabeskten popa, sofralara hayat katan şarkıların hiç bilinmeyen hikâyelerini anlatıyor. 213 şarkı ve türkünün hikâyesi; Zeki Müren’den Erkin Koray’a, Alpay’dan Hakkı Bulut’a, Selahattin Pınar’dan Duman’a, müzik dünyasının birçok değeriyle “Hayat Dudaklarda Mey”de okuyucuyla buluşuyor.

Murat Meriç, “Hayat Dudaklarda Mey” adlı yeni kitabında; çilingir sofralarına eşlik eden alaturkapoparabeskhalk müziği ve rock müzik türlerindeki şarkıların anason kokulu hikâyelerini muhabbetle anlatıyor. Kitap,  Meriç’in anlatımıyla  muhabbeti destekleyen, muhabbet esnasında yeni bir hat açan, onu çoğaltan hikâyelerden oluşuyor; okuru, büyük çilingirin bir parçası gibi masadaki yerini alıyor. 

Ankara Rüzgârı’ndan Kadınım’a, Karadır Kaşların’dan Paramparça’ya, Bir Bahar Akşamı’ndan yeni nesil şarkılara kadar birçok şarkı ve türkünün hikâyesinin anlatıldığı kitapta, beş ayrı müzik türüne özel parçalar ele alınıyor. Her müzik türüne özel usta bir sanatçının mercek altına alındığı kitapta Alaturka müziğin Müzeyyen Senar’ı Haydar Haydar ile pop müziğin Sezen Aksu’su Firuzesiyle; arabesk müziğin Müslüm Gürses’i İtirazım Var ile halk müziğin Neşet Ertaş’ı Gönül Dağı ile; rock müziğin Erkin Koray’ı ise Arap Saçı ile okurlara dokunuyor. Tek bir müzik türüne bağlı kalmayan ‘Sanat Güneşi’miz Zeki Müren için ise, kitabın girişinde özel bir bölüm bulunuyor.

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.