ManşetHayvan Hakları

Kafessiz Türkiye’den tatil karnesi raporu: Otel zincirlerine hapsolan hayvanlar

0

Yumurtası için hınca hınç dolu kafeslere hapsedilen tavukları kafeslerden kurtarmak amacını taşıyan Kafessiz Türkiye’nin, ülkedeki en büyük otel zincirlerinin hayvan refahı politikaları üzerine hazırladığı Tatil Karnesi isimli raporun tanıtımı İstanbul’da gerçekleştirildi.

Gazetecilerin ve dernek temsilcilerinin katıldığı lansmanda Tatil Karnesi raporunu anlatan Kafessiz Türkiye Kampanya Direktörü Emre Kaplan, “Hepimiz bize otellerde, restoranlarda, marketlerde servis edilen ürünlerin ne şekillerde üretildiğini bilmek istiyoruz ve bunu bilmeye hakkımız var” dedi.

Burada Tatil Karnesi raporunun devreye girdiğini ve insanları bilmek istediği somut gerçeklerle buluşturduğunu belirten Kaplan, “Biz firmalara soru soruyoruz. Hesap soruyoruz. Bunlardan aldığımız cevapları bir yerde dökümlüyoruz ve insanların önüne sunuyoruz. Böylelikle insanlar merak ettikleri ve tüketim tercihlerini çok fazla etkileyebilecek bilgileri elde etme şansı buluyor” ifadelerine yer verdi.

Beş yıldızlı otellerin vaatlerine bakıldığında “ayrıcalıklı”, “büyüleyici”, “gurme lezzetler”, “seçkin menüler”, “kusursuz” gibi şaşaalı ifadelerin yer aldığını ancak bu sıfatları kullanmanın bedava olduğunu ifade eden Kaplan, şöyle devam etti:

“Bugün hâlâ geceliği bin liradan fazla olan bazı otel zincirlerinin kafeslerde yetiştirilen tavuklardan elde edilen üç numaralı yumurta kullandığını görüyoruz. Bazı otellerde, beş yıldızlı suitlerde kahvaltı yaptığınız zaman bu yumurtalar kafeslerde eziyet çeken tavuklardan geliyor ve burada inanılmaz bir çelişki var.”

‘Eziyetsiz bir dünya mümkün’

Kaplan, artık otelcilik sektöründe bilhassa hayvan refahında yeni bir çağ başladığının altını çizerek sözlerini sürdürdü:

“Türkiye’nin en büyük 12 otel zincirinden hangilerinin kafes yumurtasını kullanmayı bırakacağına yönelik taahhütleri var, hangileri ise bu konuda herhangi bir adım atmaktan çekindi? Bunları tatilkarnesi.com sitesinde görebiliyoruz ve bu sayede insanlar aslında açık büfelerde kendilerine ne servis ediliyor, yüksek paralar ödedikleri ürünler gerçekten kaliteli mi? sorularına en sonunda yanıt bulabilecekler”

“Kafessiz Türkiye olarak amacımız acıyı ve sevinci hissedebilen ve evladı için endişelenebilen her canlının eziyetsiz bir yaşam yaşayabilmesi” diyen Kaplan, bunun mümkün olduğunu ve böyle bir eziyetin olmadığı dünyanın kurulabileceğine inandıklarını belirtti.

Tüketicilerin yüzde 82’si tavukların endüstriyel kafes sisteminde yetiştirilmesini doğru bulmuyor

Tatil Karnesi’nin yayınlandığı internet sitesinde kamuoyuna açılan rapor, hangi otellerin endüstriyel kafeslerden gelen yumurtaları mutfaklarından çıkarmayı taahhüt ettiğini ortaya koyuyor.

Otel ve konaklama sektörü, yumurta tüketiminin en fazla olduğu alanlardan biri. Rapora göre ülkede kafes yumurtasını terk etme üzerine en büyük ilerleme kaydeden sektör de otelcilik sektörü.

Tatil Karnesi’nin Türkiye’deki otellerin yumurta tercihlerinin takibini sağlayan ilk belge olma özelliğini taşıdığı belirtilirken raporda tüketicilerin de hayvanların refah şartlarının iyileştirilmesini talep ettiğine yer veriliyor. KONDA’nın Ocak 2021’de yaptığı araştırmada tüketicilerin yüzde 82’si tavukların endüstriyel kafes sisteminde yetiştirilmesini doğru bulmadığını ortaya koyuyor.

‘Eziyetin boyutu çok büyük’

Kafes tavukçuluğu, endüstriyel hayvancılık uygulamaları arasında hayvanlara en çok eziyet eden yetiştirme yöntemi. Rapora göre; Türkiye’de 120 milyon tavuk var ve 100 milyon kadar tavuk, yumurta endüstrisinin kârlılığını artırmak için bir A4 kağıdından daha küçük bir alana hapsedilerek ömrünü güneş görmeden geçiriyor.

Kafessiz sisteme geçiş

Raporda, Türkiye’deki en büyük 12 otel zincirinden sekizinin kafes yumurtasını tedarik zincirlerinden çıkarmak üzere taahhüt yayınladıkları belirtiliyor. Bu taahhütlerle birlikte kafessiz sisteme geçişte en büyük ilerlemenin otelcilik ve konaklama sektöründe olduğu görülüyor.

Otellerin kafessiz sistem taahhütleri

Oteller, taahhüt verdikleri zaman, belli bir tarihten itibaren operasyonlarında kullandıkları tüm yumurtaları kafessiz sistemden tedarik edeceklerini halka açık bir şekilde beyan etmiş oluyorlar.

Vatandaşlar, tatilkarnesi.com’dan taahhüt veren otellere ulaşabildikleri gibi henüz taahhüt yayımlamamış olan otelleri de görebiliyor ve tüm otellerin kafes eziyetine son vermesini sağlamak için imza kampanyasına katılabiliyorlar.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.