KadınManşet

Kadın örgütlerinden “müftülüklerde nikah yetkisi” yasasına tepki

0

Çeşitli kadın kuruluşlarının bünyesinde bulunduğu İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği(İKKB) ile İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, düzenledikleri basın açıklamasıyla ‘müftülüklere nikah yetkisi’nin verilmesine yönelik yasa tasarısının geri çekilmesini istedi.

İKKB ve İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, İstanbul Barosu’nun Beyoğlu’ndaki merkezinde konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. İKKB bünyesindeki kadın kuruluşlarının temsilcileri ile İstanbul Barosu Yönetim Kurulu’nun kadın üyeleri ve avukatların katıldığı toplantıda konuşan avukat Nazan Moroğlu, iktidar tarafından 25 Temmuz’da TBMM’ye sunulan, il ve ilçe müftülüklerrine nikah kıyma yetkisi veren ‘Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda değişiklik tasarısının acilen geri çekilmesi talep etti.

Müftülüklerin dini makamlar olduğunu belirten Moroğlu, “Evlendirme memuru olarak resmi nikah yetkisi verilmesi, laik medeni kanundan vazgeçiştir. Laiklik ilkesi yurttaşların bir arada yaşamasının, demokrasinin ve kadın haklarının güvencesidir” diye konuştu.

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Aydeniz Tuskan da konuşmasında, bütün partilerin kadın milletvekillerinden konunun önemine hassasiyet göstermelerini rica etti. Tuskan, sözlerini “Bu, Anayasamızın hem eşitlik ilkesine aykırı hem de kadın devrimi bizim Cumhuriyetimizin en önemli konusudur. Medeni kanunla tek eşlilik sistemi getirilmiştir. Bu konuda hassasiyetimizi sürdürerek, bunun dini kişilerin elinde olmasının eşitlik ilkesine sorun yaratacağı kanaatindeyiz” diyerek sürdürdü.

 

(Cumhuriyet)

 

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.