KadınManşet

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Raporu: Ekim ayında 40 kadın öldürüldü!

0

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 Ekim ayı “Kadın Cinayetleri” raporunu açıkladı. Raporda geçtiğimiz yıla göre bu ay kadın cinayetlerinde ciddi artış gözlemlendiği belirtildi. Rapora göre Ekim ayında 40 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 25 kadına cinsel şiddet uygulandı, 32 çocuk ise cinsel istismara maruz bırakıldı. 2016 yılında toplam 328 kadın öldürülmüşken, 2017 yılının daha Ekim ayında öldürülen kadın sayısı 339’a yükseldi.

Öldürülen kadınların yüzde 20’si 19-24 yaş aralığında

Ekim ayında öldürülen kadınların yüzde 20’sini 19-24 yaş aralığındaki kadınlar oluştururken, geçtiğimiz Eylül ayına göre bu oran yüzde 10 artış gösterdi.

Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller arasında İstanbul, Antalya, Aydın, Adana, Gaziantep, Tekirdağ, Manisa ve Yozgat gösterildi.  İstanbul’da 8; Antalya’da 4; Aydın, Adana, Gaziantep, Tekirdağ, Manisa ve Yozgat’ta 2 kadının öldürüldüğü belirtildi.  Kadınların 28’inin kendi evlerinde, 2’sinin arabada ve 1’inin sığınma evine bağlı serviste öldürüldüğü; diğerlerinin sokakta, arazide, tarlada, sulama kanalına veya denize atılarak öldürüldüğü kaydedildi.  Ekim ayında öldürülen kadınlardan birinin Alman uyruklu, 3’ü Suriyeli olduğu paylaşıldı.

Erkek şiddetine dikkat çekmek için futbol takımı kuruldu

“Kadın cinayetlerinde yaş aralığı düşerken genç kadınlar üniversitelerinde kadına yönelik şiddetle mücadele ediyor” ifadelerine yer verilen raporda, şu bilgiler paylaşıldı:

“Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde eğitim gören kadın öğrenciler, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü yaklaşırken erkek şiddetine dikkat çekmek için futbol takımı kurdu. Aynı şekilde İstanbul’un pek çok üniversitesinde (Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi gibi) ve Eskişehir’de Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerinde Kadın Meclislerini kuran genç kadınlar, okullarında gerçekleştirdikleri faaliyetlerle kadına yönelik şiddet ve hak ihlallerine dikkat çekiyorlar.”

 

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kadın

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.