İklim KriziManşet

Kadıköy’de yağmur altında iklim grevi: Sermayeye karşı doğanın öz savunmasıyız

0
Fotoğraf: Ece Baykal Fide

İstanbul‘daki iklim aktivistleri dünyanın dört bir yanında iklim için okul grevlerine çıkan öğrencilerin çağrısıyla düzenlenen 19 Mart Küresel İklim Grevi‘ne Kadıköy‘den ses verdi.

‘Boş vaatler istemiyoruz’ sloganıyla düzenlenen iklim grevinde genç aktivistler “İklimi değil sistemi değiştir”, “Sermayeye karşı doğanın öz savunmasıyız”, “Sıfır karbon sıfır kayyum” yazılı pankartlar taşıdı.

‘İklim adaleti sosyal adalettir’

Basın açıklamasını Ekoloji Birliği Gençlik Meclisi adına Melisa Akkuş okudu. Açıklamada “Gün geçtikçe derinleşen iklim krizi ile birlikte yeni normalimiz haline gelen  aşırı hava olayları, ​afetler sadece çevreyi değil​, ekonomiyi, sosyal yaşamı, kültürü  ve siyaseti de etkiliyor. ​Bu da bize gösteriyor ki iklim krizi sadece bir çevre  meselesi değildir” ifadeleri kullanıldı.

Fotoğraf: Ece Baykal Fide

​İklim kriziyle birlikte hali hazırda sistemde var olan  eşitsizlikler ve adaletsizliklerin de derinleştiğini belirten Akkuş, “İklim adaletsizliği ile birlikte ortaya  sosyal adaletsizlik de çıkıyor. ​Bu yüzden de bizler tüm bu eşitsizlikler için  kadınların, çocukların, LGBTİ+ bireylerin, doğanın ve canlıların yaşam hakları için  hak savunuculuğu yapıyor, her zaman iklim adaleti sosyal adalettir diyoruz” dedi.

Açıklamada Kazdağları’ndaki maden arama çalışmalarına, Türkiye’de imara açılmak istenen alanlara, kömürlü termik santrallere, inşaatı devam eden nükleer santrale ve Kanal İstanbul projesine de değinildi.

Fotoğraf: Ece Baykal Fide

‘Göz yummamız beklenemez’

Bu talan projelerinin daha pek çok örneği olduğunu belirten Akkuş, “Peki bizlere, toprağımıza, hayvanımıza faydası olmak yerine zararı olan bu projelere ne sebeple​ izin veriliyor? Bizlerden hangi sebeplerle bu talanlara ve doğa katliamlarına karşı susmamız ve göz yummamız bekleniyor?” diye sordu.

Akkuş açıklamanın sonunda “Tüm bu olanlar için bizler hükümetler ve karar alıcılardan boş vaatler istemiyoruz. Doğa talanları bitene kadar bu projelere karşı sesimizi duyurmak için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Fotoğraf: Ece Baykal Fide

Melisa Akkuş’un ardından Polen Ekoloji ve Yeşiller ve Sol Partisi‘nden gençler de basın açıklamalarını okudu.

Eylemde İstanbul Üniversitesi Dayanışması da yer aldı. Hesaplarından yapılan paylaşımda “Kadıköy’de yapılan 7’nci Küresel İklim Grevi’ne katıldık. Doğayı da, üniversiteleri de ranta açmanıza izin vermeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.