Dünya

Jirinovski’ye lahana turşulu saldırı

Rusya aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti (LDPR) lideri Vladimir Jirinovski, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlediği basın toplantısında bir kadın gazetecinin lahana turşusu saldırısına uğradı. Korumalarını göreve çağıran Jirinovski, kadın gazeteciye bu saldırıyı yapması için birilerinin para ödediğini iddia etti.

Jirinovski, basın toplantısında Ukrayna’nın Avrupa Birliği ile entegrasyon yerine, ortak tarih, kültür ve dile sahip olduğu Rusya ile daha yakın ilişki kurmasını istedi. “Ukrayna birilerinin sarayının koridorunda mutfakta geçici bir iş ya da arka bahçede bahçıvanlık için beklemek istiyorsa, oraya gidebilir” eleştirisinde bulunan Jirinovski, “Ya da kardeş bir devlette ortak kültür ve tarih içinde yaşarız. Ben Ukrayna, Belarus ve Rusya halklarının tek millet olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Avrupa Birliği’ne dahil olan hiç bir ülkenin ekonomik başarı elde edemediğini savunan Jirinovski, “Euro Bölgesi ve NATO gibi, Avrupa Birliği de düşüşe geçti” değerlendirmesinde bulundu. Jirinovski tarihi olarak Avrupa bölgesinde Slav ırkının ikinci sınıf görüldüğünü öne sürdü.

http://www.youtube.com/watch?v=vCfEF7XHz6Y

(Agos)

 

Kategori: Dünya