DünyaEkolojiHayvan HaklarıManşet

Japonya 30 yıl sonra ticari balina avcılığına yeniden başlıyor

0

Ticari balina avcılığını yasaklayan anlaşmadan çekildiğini açıklayan Japonya, 1 Temmuz’da av gemilerini Japonya sularına gönderecek. Ülkede yıllardır “bilimsel sebepler” adı altında gagalı balina ve minke balinası avlanıyor.

Uluslararası Balina Komisyonu’nun ticari balina avcılığını geçici süreyle yasakladığı anlaşmadan çekildiğini açıklayan Japonya, 30 yılın ardından önümüzdeki ay ticari balina avına yeniden başlayacağını duyurdu. Uluslararası Balina Komisyonu’na 1982’de üye olan ülke, 1986’da bu alandaki ticari operasyonlarına son vermişti.

Ancak Japonya, o zamandan beri görünürde “bilimsel” sebeplerle balina avlamaya devam ediyor.

Japan Times’ın haberine göre, Japon hükümeti yıllar sonra ilk ticari balina görevini gerçekleştirmek üzere beş balıkçı gemisinden oluşan donanmasını 1 Temmuz’da Japon sularına gönderecek. İlk önce Tokyo yakınlarındaki Minamiboso sularında 2 ay boyunca gagalı balina avlayacağını duyuran Japonya, ağustos sonunda ise, donanmanın ülkenin kuzeydoğusundaki Kushiro yakınlarına demir atacağını ve burada da minke balinası avlayacağını açıkladı.

Sadece “bilimsel” nedenlerden ötürü 2017 Kasım’dan 2018 Mart’a kadar balina avladığı bilinen Japonya, bu süre zarfında 122’si hamile olmak üzere toplam 333 minke balinasını öldürdü.

‘Küresel Okyanus Anlaşması’na ihtiyaç var’

Öte yandan, Japonya’da balina etine olan talep tarihin en düşük seviyesinde. Ülkede 1960’larda her yıl yaklaşık 200 bin ton balina eti tüketilirken, bu oranın günümüzde 5 ton olduğu biliniyor.

Japonya’nın, Uluslararası Balina Komisyonu‘nun kuruluşuna bizzat katıldığını hatırlatan Greenpeace’in Japonya Program Direktörü Hisayo Takada, okyanuslar ve ekosistemlerinin iklim değişikliği, endüstriyel balıkçılık ve plastik atıklar,yükselen deniz sıcaklıklarının ve asitleşmenin tehdidi altında olduğunu hatırlattı; “Bu sorunların çözüme kavuşması için zaman gerekiyor ancak aynı zamanda hemen ortadan kaldırılması gereken ticari balina avcılığı gibi tehditler de bulunuyor” dedi.

Takada, ülkesinin aldığı kararla ilgili de şu yorumu yaptı: “Japonya’nın ticari balina avına yeniden başlamasıyla uluslararası toplumun güvenini kaybetmeye devam etmesi çok üzücü. Greenpeace, Japonya hükümetinin uluslararası hukuka uyuması ve uluslararası toplumla dayanışma içerisinde çalışmalarına devam etmesi için çağrıda bulunuyor. Tüm deniz canlılarını iklim değişikliği ve deniz kirlenmesi gibi tehditlerden korumak için her zamankinden daha güçlü bir Küresel Okyanus Anlaşması’na (Global Ocean Treaty) ihtiyacımız var. Bu sayede dünyanın dört bir köşesinde okyanus koruma alanları kurup bunları geliştirerek okyanuslarımızın yüzde 30’unu 2030’a kadar koruyacak uluslararası hedefimize ulaşabiliriz.”

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.