İklim KriziManşetTürkiye

İZSU: Denizdeki renk değişimine plankton patlamaları neden oldu

0

İnsan kaynaklı iklim krizinin etkileriyle birlikte artan hava sıcaklıkları sonucu deniz sularındaki aşırı ısınma, İzmir Körfezi’nde çeşitli organizmaların üremesine ve çoğalmasına neden oldu. “Plankton” türü organizmaların aşırı üremesi ve Körfez’in bazı noktalarında denizin renginin değişmesiyle ilgili açıklamada bulunan İZSU Genel Müdürlüğü, “Planktonların deniz kirliliği ile bir ilgisi bulunmamaktadır” dedi.

İzmir’de son günlerde artan hava sıcaklıkları Körfez’de farklı türlerdeki mikroorganizmaların ani patlamalarına sebebiyet verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ise konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“İZSU Genel Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Körfez Şube Müdürlüğü tarafından körfezde meydana gelen renk değişimleri izlenmektedir.

Hava sıcaklığındaki ani artışlar deniz suyu yüzey sıcaklığını da arttırmakta, bu durum farklı türlerdeki mikroorganizmaların patlamalarına sebep olmakta. makro ve mikro alg patlamaları şeklinde deniz yüzeyinde suyun rengini değiştirerek kırmızı, sarı, beyaz ya da yeşil renkli tabakalar oluşturmaktadır.

Yaşanan durum İzmir Körfezi gibi sığ ve su sirkülasyonunun az olduğu, dalga ve rüzgar etkisinin az görüldüğü bölgelerde, yüksek hava sıcaklıklarına bağlı olarak dönemsel dalgalanmalar şeklinde görülebilmektedir.

İZSU Genel Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve TÜBİTAK MAM uzmanları ile plankton türlerinden numuneler alarak gerekli incelemeleri yapmaktadır. Görülen planktonların deniz kirliliği ile bir ilgisi bulunmamaktadır.”

İklim değişikliğiyle birlikte artan sıcaklar denizleri ve denizlerde yaşayan canlıların varlığını tehlikeye atıyor. Sıcaklıkla birlikte planktonlarla alglerin varlığı da artıyor. Bu artış da denizdeki canlıların yaşamına devam etmesini olumsuz yönde etkiliyor. Algler ve planktonlar üzerinde yapılan gözlemlerde su hareketlerine bağlı olarak fotosentez ve solunum şiddetinin değiştiği gözlemleniyor. Sudaki oksijen seviyesini düşüren algler ve planktonlar, sudaki canlıların da varlığı için tehdit oluşturuyor.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.