ManşetTürkiye

İzmir Karaburun’da 6.2’lik deprem: İstanbul, Bursa, Çanakkale ve Tekirdağ’da da hissedildi

0

İstanbul’da hissedilen bir deprem meydana geldi.

Ege açıklarında 6,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı İzmir, İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ ve Bursa’da da hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, depremin büyüklüğünü 6.3 olarak duyurdu.

Depremin ardından Karaburun’da 4.9 ve 4.0 büyüklüğünde iki artçı sarsıntı meydana geldi.

Karaburun Kaymakamı: Şu an için can ve mal kaybı yok

Karaburun Kaymakamı Muhammet Özyüksel:

“Şu an için can ve mal kaybı olmadığını söyleyebilirim. Çok şükür. Çok güçlü bir depremdi. Emin olun bulunduğumuz binanın yıkılacağını sandık. 10 saniye kadar sürdü. Çok şükür herhangi bir sıkıntı olmadı. İlçemizdeki konutlarda şu an itibarıyla herhangi bir problem yok. Ancak arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar bize ulaşan bir can kaybı yok. Deprem çok güçlü olduğu için tedirginlik hakim. Halkımız da bu ani durumla baş etmeye çalışıyor, sokağa döküldüler. Onlar da tedbirli şekilde hareket ediyorlar. Kendilerine de teşekkür ediyorum sükunetli tavırlarından dolayı” dedi.

Deprem uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, Ege Denizi’nde meydana gelen depremle ilgili “Şöyle ki hissedilmesi normal, 6’nın üzerinde büyüklükteki bir deprem. 5’te bile hissediyoruz. Ki 6.2 olarak ilan edildi bu. Dolayısıyla bunu hissetmemiz normal. Önemli bir kırılmaya, yırtılmaya sebep olmuştur. Ciddi yapısal hasarlar da meydana gelebilirdi. Can kayıpları da meydana gelirdi. Bu depremin yakınlarında Karaburun var.

Bu artçı depremler bir süre daha devam edecek. Yakın zamanda 4.9 gibi daha küçük depremler birbirini takip edecektir. Bu bölgedeki medeniyetlerin geçmişine baktığımızda bunlar hep depremler yüzünden yıkılmıştır.” 

“Artçılar olabilir”

Prof. Dr. Şerif Barış (Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Yer Fiziği Ana Bilim Dalı Başkanı):

“İkişer üçer yıl arayla 6 büyüklüğündeki depremlerin olması normal. Bulunduğumuz coğrafya bu sık depremleri yaşamaya alışmamız gerekiyor. Muhtemelen biraz derin bir deprem olduğu için gerek İstanbul’dan gerekse Atina’dan erişildi. Bu depremin artçıları bir yıl sürer. 5 – 5,3’e kadar artçı deprem olabilir. Tsunami korkusunun olmaması gerekir. Ege Bölgesi’nde kırıklı çıkıklı faylı bölgeler var. Civardaki fayları etkileyebilir, onlar da büyük değil. Başka bir büyük deprem beklentisi içerisine girilmemesi lazım.Hasarlı binalara eşya alınmak için girilmemesi, birkaç saat dışarda beklenmesi, uzmanların görüşlerinin alınması gerekiyor.”

Deprem nedeniyle İstanbul, İzmir, Bursa ve Çanakkale’de halk sokaklara döküldü.

Öte yandan eski CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, depremden yaklaşık 2 saat önce Twitter hesabından, “2 gündür şehir merkezlerinde görülen yılan haberleri var. En son 1999 depremi az öncesi olmuştu. Demedi demeyin.” ifadesini kullandıktan sonra deprem meydana geldi. Sosyal medya kullanıcıları, Onur’un tweetini binlerce kez paylaştı.

(Yeşil Gazete)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.