Hayvan HaklarıManşet

İzmir faytona veda etti, sıra İstanbul’da

0

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir ili genelinde fayton taşımacılığını yasakladı. Başkan Tunç Soyer’in duyurusuna cevap yazan vatandaşlar “Sıra İstanbul’da” diyerek Ekrem İmamoğlu’na seslendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, il genelinde fayton taşımacılığını yasakladı. İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu, önceki yıllarda hayata geçirilen Fayton Çalışma Esas ve Usulleri Yönergesini iptal ederek İzmir’de fayton dönemini kapattı.

Alsancak-Kordon bölgesinde sürdürdüğü fayton hizmetini 1 Mayıs’tan itibaren sonlandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, uygulamanın ikinci adımında ise kent geneline yönelik yasal düzenlemeleri hayata geçirdi. Böylece Karşıyaka’da 18, Selçuk’ta 12, Dikili’de 2 olmak üzere toplam 32 adet faytonun faaliyetlerine son verildi.

Hayvanlarla çekilen taşıtların kent merkezindeki bulvar ve caddelere çıkışına da yasaklama getirildi.

Başkan: Hayvan hakları önceliğimiz

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 139. maddesine dayanarak resmi tören ve izin alınacak merasimler hariç, hayvanla çekilen motorsuz araçların ve hayvan sürücülerinin kent merkezindeki tüm bulvar, cadde ve trafik yoğunluğu olan sokaklarına girişi de Belediye Encümeni tarafından yasaklandı.

​İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in hayvan hakları konusunda örnek ve öncü bir kent olmasını hedeflediklerini belirterek  şunları söyledi:  “Seçildiğimiz günden bu yana faytonların kaldırılmasıyla ilgili yasal ve teknik süreçleri hiç aralık vermeden yürüttük. Bu süreç kısa süre önce tamamlandı ve İzmir’de fayton dönemi kapandı. Hayvan haklarını gözetmek, Belediye’mizin temel önceliklerinden biri olmaya devam edecek”.

Vatandaşlar tebrik etti, İmamoğlu’nu işaret etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in haberi duyurduğu tweet’inin altına yorum yapan vatandaşlar, Ekrem İmamoğlu‘na seslenerek “Sıra İstanbul’da” şeklinde mesajlar yazdı.

Antalya da geçen ay kaldırdı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de 31 Mart seçimlerinin ardından kent merkezi, Alanya ve Manavgat ilçelerindeki fayton faaliyetlerine 10 Haziran itibarıyla son vermişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.