Doğa MücadelesiEkolojiKazdağları GünlüğüManşet

İzmir Barosu’nun Kazdağları mektubuna Kanada’dan yanıt geldi

0

Kanada Başbakanlık Ofisi, İzmir Barosu’na yolladığı cevabi mektupta Kazdağları konusunda yapılan başvuruyu dikkatle incelediklerini bildirdi.

Kanada Başbakanlık Ofisi, İzmir Barosu’na yolladığı mektup ile Kazdağları konusunda kendilerine yapılmış başvuruyu dikkatle incelediklerini bildirerek İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel’e teşekkürlerini iletti. Ofisin İletişimden Sorumlu Müdürü M. Bredeson‘ın kaleme aldığı metinde Kazdağları’nda devam eden Kanadalı Alamos Gold Şirketi‘nin faaliyetlerine dair İzmir Barosu’nca kendilerine gönderilen mektubun, Kanada Uluslararası Ticareti Çeşitlendirme Bakanı James Gordon Carr’a iletildiği ve Bakan Carr’ın konuyu ayrıca değerlendireceği bildirildi.

Ofisin cevabında, Başbakan Justin Trudeau‘nun İzmir Barosu’nun Kazdağları’ndaki altın madeni çalışmaları hakkındaki kaygılarını iletmesinden son derece memnun olduğu belirtilerek mektup için baroya teşekkürleri sunuldu.

Birlikte mücadele çağrısı

İzmir Barosu, 14 Ağustos tarihinde yazdığı mektup ile Kazdağları’nda Kanadalı madencilik şirketi Alamos tarafından sürdürülen ve kamuoyu tarafından büyük tepki ile karşılanan altıncılık faaliyetleri hakkında Kanada Başbakanı Trudeau, Kanada baroları ve hukuk örgütleri ile siyasi parti temsilciliklerine birer mektup göndermiş ve bölgedeki doğa katliamına karşı birlikte mücadele etmek için çağrıda bulunmuştu. İzmir Barosu, Kanada baroları, hukuk örgütleri ve siyasi temsilcilikler ile ortak çalışmalar yürüterek bölgede yaşayan insanların sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının korunması adına her iki ülkede hukuki girişimlerde bulunmayı hedefliyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.