Hayvan HaklarıManşet

İzmir Barosu: Yüzlerce köpek bakımevinde sistematik şekilde öldürüldü

0

İzmir Barosu, Bayındır Belediyesi Bakımevi‘ne alınan yüzlerce köpeğin sistematik olarak ilaç enjekte edilerek öldürüldüğü yönünde ihbarlar geldiğini duyurdu.

Hayvan Hakları Komisyonu‘ndaki avukatların bakımevine gidip inceleme yaptığını aktaran Baro, savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, savcılığın incelemesinde ise toprağa gömülmüş köpek numuneleri saptandığını bildirdi.

İzmir Barosu’ndan dün yapılan yazılı açıklamaya göre, Hayvan Hakları Komisyonu’na, bakımevindeki yüzlerce köpeğin ve son olarak da 7 ve 8 Temmuz tarihlerinde 14 köpeğin sistematik olarak ilaç enjekte edilmek suretiyle öldürülerek Bayındır İlçesi, Turan Mahallesi’nde gömüldüğüne ilişkin ihbarda bulunuldu.

ANKA‘nın aktardığına göre, İhbar üzerine Hayvan Hakları Komisyonundan sorumlu yönetim Kurulu üyesi Av. Şefika Yıldırım Sert ile üyeler Av. Ayşe Alpsar Arısoy, Av. Ayşe Aydın, Av. Ceyda Ekin Gündoğdu, Bayındır’a giderek iddiaları yerinde inceledi ve şikayet dilekçesi verdi.

Baro, açıklamasında savcılığın incelemesine dair şu açıklamayı yaptı:

Bayındır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hayvanların gömüldüğü alanda, üzeri kapatılmamış otopsiye elverişsiz köpek ölüleri, numune olarak alınmıştır. Bayındır Cumhuriyet Savcılığı’nca sorumluların tam olarak tespiti, olayın aydınlatılması, delillerin karartılmaması için 7 Temmuz 2022 – 8 Temmuz 2022 tarihlerinde öldürülen köpeklerin gömüldüğü yer tespit edilerek kazı ve otopsi yapılması, bakımevinde bulunan kamera kayıtları ile köpeklerin gömüldüğü alanı gören kamera kayıtlarının muhafaza altına alınması ve dilekçemizde belirttiğimiz diğer delillerin ivedilikle toplanması sağlanmalıdır. İzmir Barosu olarak sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.”

You may also like

Comments

Comments are closed.