Bilim-TeknolojiManşet

İTÜ’lüler “Su Arıtımında/İyileştirilmesinde Kimya Mühendisliği” projesiyle AIChE’de yarışıyor

0

İTÜ Kimya Mühendisliği Kulübü bu yıl kendi kurdukları takımlarıyla AIChE Undergraduate Student Video Competition’a (Amerika Kimya Mühendisleri Enstitüsu Lisans Öğrencileri Video Yarışması) katıldı.

Yarışmaya “Su Arıtımında/İyileştirilmesinde Kimya Mühendisliği” konusuyla katılan ekip Türkiye’den katılan tek üniversite olarak yarışmada İTÜ’lü kimya mühendisleri Türkiye’yi uluslararası alanda temsil ediyor.

AIChE nedir?

Açılımı “American Institute of Chemical Engineering” olan kurum dünya çapında bir kimya mühendisliği topluluğu. Kimya mühendislerini, kimyagerlerden ve makine mühendislerinden bağımsız bir meslek olarak ayırt etmek için 1908 yılında kuruldu. Kimya mühendisleri ve kimya mühendisliği öğrencileri için sürekli seminerler ve yarışmalar düzenlemekte, ödüller ve burslar veriyor.

AIChE tarafından düzenlenen Undergraduate Video Competition’da iki farklı ödül veriliyor. İlk ödül Judges’ Choice adında jürilerin belirlediği 5 farklı takıma veriliyor. Bu jüri içerisinde akademisyenlerden, şirketlerden ve kimya mühendisliği camiasından birçok kişi bulunuyor.

İkinci ödül ise Public Choice adında AIChE’nin resmi YouTube sayfasındaki yarışan takımlara ait videoların beğeni sayısına göre 3 farklı takıma veriliyor. Videoların beğenilerle oylanması içinse son gün 30 Eylül.

İTÜ Kimya Mühendisliği Kulübü’nün videosunun ilk 3’e girebilmeleri için ekibin daha çok beğeniye ihtiyacı var.

30 Eylül’e kadar “beğeni” desteği bekliyorlar

İTÜ Kimya Mühendisliği Kulübü, Aralık 2017’de mesleği ile ilgili en büyük kuruluş olan AIChE tarafından bir Student Chapter (öğrenci birliği) olarak onaylandı. Ayrıca Ağustos ayında  Sister Chapter denilen kardeş okul projesinde Purdue Üniversitesi ile eşleşti. Bu yıl açıklanan URAP verilerine göre Kimya Mühendisliği eğitiminde İTÜ Türkiye’de 1. sıradayken dünyada 416. sırada. Kulübün hedefi ise okulu uluslararası alanda da üst sıralara taşımak. Bu amaçla çıktıkları yolda uluslararası yarışmalara daha planlı katılabilmek için kulüp içindeki gönüllü 13 kişiyle bir proje takımı oluşturuldu. Çalışmaları bölüm hocaları Prof. Dr. Birgül Tantekin Ersolmaz danışmanlığında ve Gamze Keser ile Mert Can İnce’nin koordinatörlüğünde ilerliyor.

İTÜ Kimya Mühendisliği Kulübü’nü, AIChE Undergraduate Student Video Competition’da ilk 3’e taşımak için 30 Eylül’e kadar videolarını beğenerek onlara destek verebilirsiniz.

 

(ari24)

Kategori: Bilim-Teknoloji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.