ManşetTürkiye

İtalyan Kilisesi saldırısında gözaltı sayısı 51’e yükseldi

0

İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesi’ne yönelik yapılan silahlı saldırıya ait yeni bilgiler ortaya çıktı. Gözaltına alınanların sayısı 51’e yükselirken, saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerden birinin silahının tutukluk yapması sonucu kaçtığı öğrenildi. Ayrıca olayda kullanılan aracın ise bir sene önce Polonya’dan Türkiye’ye getirildiği, ancak bu süre içerisinde hiç trafiğe çıkmadığı belirlendi.

İstanbul Sarıyer‘de bulunan Santa Maria Kilisesi’ne dün saat 11.40 sıralarında pazar ayini sırasında maskeli iki kişi tarafından silahlı saldırı düzenlenmişti.  Saldırıda kilisenin müslüman ziyaretçisi 52 yaşındaki Tuncer Murat Cihan hayatını kaybederken, silahlı saldırıyı gerçekleştiren şüpheliler yakalandı. Saldırıdan kısa süre sonra olayla bağlantısı olduğu tespit edilen çok sayıda adrese düzenlenen baskınlarda gözaltı sayısı 51’e yükseldi.

‣ İstanbul’da katolik kilisesine saldırı: IŞİD üstlendi

Şüphelilerden 23’ü için sınır dışı kararı

Yapılan takip sonrasında şüphelilere ait aracın Başakşehir Güvercintepe Mahallesi’ne gittiği gözlendi. Burada çok sayıda adrese baskın yapan polis, saldırıyı gerçekleştiren Tacikistan uyruklu A.K. ile Rusya uyruklu D.T. ile birlikte saldırıyla ilgisi olduğu tespit edilen 51 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların Tacikistan, Rusya ve Türkiye vatandaşı oldukları tespit edildi.

Şüphelilerden 23’ü sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine teslim edilirken 28 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Two Masked Attackers Kill Man During Assault on Catholic Church in Istanbul - Varyzs

İtalya basınında kilise saldırısı

İstanbul Sarıyer’de İtalyan kilisesindeki saldırı İtalya basınında da geniş yankı buldu.

Ülkenin en büyük gazetesi Corriere della Sera haberi baş sayfasından “İtalyan kilisesine saldırı. İstanbul’da terör ve bir ölü” başlığıyla verdi.

Il Messaggero gazetesi de Katolik Kilisesi’nin İstanbul Apostolik Vekili Piskopos Massimiliano Palinuro ile bir söyleşi yaptı. Söyleşi, “Bunlar savaşın ve Avrupa’daki İslamofobinin zehirli meyveleridir” başlığıyla yayımlandı.

TGCOM24‘te İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya‘nın “Bu korkakça saldırıyı kınıyoruz” sözleri hatırlatıldı. Saldırganların IŞİD üyesi oldukları belirtildi.

La Stampa gazetesi ise haberinde yerel seçim vurgusu yaptı. “Saldırı kabusu 6 yıl sonra Türkiye’ye geri döndü” ifadesi kullanılan yazıda “Türkiye’de Mart ayı sonunda yapılacak yerel seçimler dikkate alındığında güvenlik konusu yeniden merkezi hale gelebilir” dendi.

Ansa Haber Ajansı ise Papa Francesco’nun Angelus ayininde saldırıya ilişkin taziyede bulunduğunu duyurdu. İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani’nin kınama mesajı da haberde yer aldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.