KadınManşet

İtalya’daki G7 zirvesinde ‘güvenli ve yasal kürtaj hakkı’ Başbakan Meloni’ye takıldı

0

İtalya‘nın Güney Puglia bölgesinde bir araya gelen G7 liderleri Ukrayna’ya on milyonlarca dolar finansal destekten yapay zekaya geniş bir yelpazede pek çok konuda fikir birliğine vardı.

Ancak kürtaj meselesi ev sahibi İtalya ile komşusu Fransa‘nın arasını açtı. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, taslak metinden “güvenli ve yasal kürtaj” ifadesinin çıkarılmasını istedi. Bu talep Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un tepkisini çekti.

Meloni, kökleri neo-faşist bir gruba uzanan ulusal muhafazakar bir partiye başkanlık ediyor ve geçmişte, özellikle göç konusundaki katı tutumu nedeniyle Macron’la çatışmıştı.

Bu kez de kürtajla ilgili bir tartışma yaratmak için hiçbir neden olmadığını söyleyen İtalyan lider, AP seçimlerinde partisinin aşırı sağ karşısında uğradığı hezimet üzerine erken seçime gitme kararı alan Macron’u  “erken seçimler için puan kazanmaya çalışmakla” suçladı; “(Dünyanın içinde bulunduğu) Böylesi zor zamanlarda, G7 gibi değerli bir forumu seçim kampanyası için kullanmayı son derece yanlış buluyorum” dedi.

Seçim döneminde “Tanrı, İnanç ve Vatan” sloganıyla kampanya yürüten Giorgia Meloni, ülkesinde kürtaj konusundaki kazanımları terse çevirdiği eleştirilerine karşı çıkıyor. İtalya’da kürtaj 1978’den beri yasal bir hak. Ancak nisan ayında “anneliği destekleyen” grupların kürtaj kliniklerine girerek kadınları “fikir değiştirmeye ikna etmelerine” izin veren yasa gibi adımlar, muhalefetin “kürtaj hakkının aşındırıldığı” eleştirilerine neden oluyor.

Kürtaj yerine Hiroşima’ya atıf

İtalyan basınına konuşan Fransa Cumhurbaşkanı ise metinde kürtaj hakkına yer verilmeyecek olmasından “üzüntü duyduğunu” söyledi. “Kadın hakları kürtajı da içerir, kişinin kendi bedeniyle ilgili karar verme hürriyetidir” diyen  Macron, “Ancak bu görüş politik yelpazenin tümünde paylaşılmıyor. Bundan dolayı üzgünüm” ifadelerini kullandı.

İtalyan ANSA haber ajansının gördüğü metne göre, bu yılki bildirgede “kürtaj” kelimesi yerine, “Hiroşima deklarasyonuna bağlılık” ifadesi kullanılacak. Ayrıca; kadınların evrensel, yeterli ve sürdürülebilir sağlık hizmetlerine erişim taahhüdü yinelenecek.

Geçen yıl Japonya’nın Hiroşima kentindeki zirve sonrası yayınlanan bildirgede, kadınların güvenli ve yasal kürtaja erişim hakkına olan bağlılık ifade edilmiş; ayrıca cinsiyet eşitliğinin ve LGBTQ+ haklarının savunulacağı sözü verilmişti.

Biden da mutlu değil

Reuters’a konuşan bir diplomat, masadaki diğer tüm liderlerin kürtaj konusunu desteklediğini, ancak Meloni için bunun kırmızı çizgi olduğunu söyledi. Üst düzey bir ABD’li yetkili, Başkan Joe Biden‘ın da metinden kürtaj referansının kaldırılmasını istemediğini söyledi.

Kasım ayında yapılacak seçimler öncesi kürtaj, ABD’de oldukça tartışmalı bir konu. Kürtaj hakkını desteklediğini söyleyen Biden, rakibi Donald Trump’ın kazanması halinde “bu uygulamayı tamamen yasaklayacağını” iddia ediyor.

G7, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’den oluşan ve ekonomi politikası ile güvenlik konularını tartışmak için yıllık zirvenin düzenlendiği gayri resmi bir forum.

Bu yıl üzerinde durulacak konular arasında göç baskısının azaltılması, insan ticaretiyle mücadele, göçmenlerin çoğunlukta olduğu ülkelerde yatırımları artırmanın yollarının yanı sıra iklim değişikliğine yönelik önlemler ve Çin’le ilişkiler de bulunuyor.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.