DünyaManşet

İtalya’da deprem: Ölü sayısı 240’ı aştı

0

İtalya’nın orta bölgesinde bulunan dağlık Perugia kentinin güneyinde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 240’ı aştı, yaralarının sayısı ise yaklaşık 400.

Çarşamba yerel saatle 03:36’da meydana gelen depremde enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları sürüyor. Çalışmalara yaklaşık 4 bin 300 kurtarma görevlisi katılıyor.

15

İtalya Başbakanı Matteo Renzi dün yaptığı açıklamada ölü sayısının artabileceğini ifade etmişti. Ölümlerin çoğu, yerle bir olan Pescara del Tronto köyünde meydana geldi.

En çok hasar gören yerlerden biri de tarihi Amatrice kasabası. En az 86 kişinin öldüğü kasabada, binaların dörtte üçünün yıkıldığı belirtiliyor.

Şu ana kadar 200’den fazla artçı sarsıntı yaşandı. Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzin, hayatını kaybedenler arasında çok sayıda çocuğun da bulunduğunu söyledi. Yerel saatle 03:36’da yaşanan deprem 10 km derinlikte meydana geldi. Depremin merkez üssü Roma’nın 100 kilometre kuzey doğusunda bulunan Perugia’nın sınırları içinde blunuyor.

14

Başkent Roma’da da depremin hissedildiği ve bazı binaların 20 saniye kadar sallandığı kaydedildi. Başbakan Matteo Renzi depremle ilgili açıklamasında, sabaha karşı olay yerine koşarak elleriyle ilk kurtarma çalışmalarını yürüten gönüllüler ve sivil savunma yetkililerine teşekkür etti. Renzi, depremden etkilenen hiç bir ailenin, hiç bir kent ve kasabanın, köyün yalnız bırakılmayacağını söyledi.

Depremin meydana geldiği bölge dağlık olduğu için bazı bölgelere ulaşmakta güçlük çekiliyor. Depremzedeler kurulan çadır kentlere ve okullara yerleştiriliyor. Yaralılar için ülke çapında kan bağışı kampanyası da başlatıldı.

Deprem bilimci Andrea Tertulliani, artçıların kaçınılmaz olduğunu fakat esas deprem kadar şiddetli bir başka sarsıntı olması ihtimalinin de gözardı edilemeyeceğini söyledi.

2009’da 300’den fazla kişi ölmüştü

İtalya, depremlerin sık yaşandığı bir ülke. L’Aquila bölgesinde 2009 yılında meydana gelen depremde en az 300 kişi hayatını kaybetmişti.

Mayıs 2012’de kuzeydeki Emilia Romagna bölgesinde 9 gün arayla yaşanan iki depremde de 20’den fazla kişi ölmüştü.

 

(BBC Türkçe)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.