DünyaManşet

İtalya, kurtarma gemilerine savaş açtı

0

İtalyan hükümeti, Akdeniz’de ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalan göçmenlere yönelik faaliyet gösteren kurtarma gemilerine ağır cezalar vermeye hazırlanıyor.

İtalya’da sağcı popülist hükümet, Akdeniz’de mültecilere yönelik kurtarma çalışmaları yapan yardım kuruluşlarına karşı tutumunu sertleştiriyor. Denizdeki düzensiz göçmenleri kurtaran gemilere para cezası verilmesini öngören yasa tasarısı Bakanlar Kurulu’nda kabul edilerek, onay için parlamentoya gönderildi. Düzenleme hayata geçerse, İtalyan kara sularına giriş ve taşıma yasağını ihlal eden gemilerin kaptanı, sahibi ve armatörüne 10 bin ila 50 bin euro para cezası verilecek.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini Salı günü Roma’da gerçekleştirilen bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ülke karasularını ihlal eden gemilerin kaptanları, sahipleri ve işletmecilerine 50 bin euro’ya kadar para cezası uygulanacağını belirtti. Salvini, kanun hükmündeki kararnameyi birden fazla kez ihlal eden gemilere de el konulacağını kaydetti.

Matteo Salvini

12 binden fazla göçmen Akdeniz’de boğuldu

Daha önce de uluslararası kurtarma gemilerine limanlarını kapatan İtalya, oldukça sert ve kısıtlayıcı bir mülteci politikası izliyor. 2014 yılından bu yana Libya’dan deniz yoluyla Avrupa’ya geçmek isteyen 12 binden fazla göçmen Akdeniz’de boğuldu. Gönüllü faaliyet gösteren kurtarma gemileri Akdeniz’de mahsur kalan ya da boğulma riski ile karşı karşıya bulunan göçmenleri güvenli sahillere taşıyor.

Kanun hükmündeki kararname, parlamentonun onayını aldıktan sonra yasalaşacak. Mecliste yabancı karşıtı Lega Partisi ile benzer çizgideki 5 Yıldız Hareketi Partisi çoğunluğu elinden bulundurduğundan, kararnamenin yasalaşmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

Kararnamede ayrıca polislere yönelik şiddete verilen cezaların ağırlaştırılması da öngörülüyor. Buna göre sopa, beyzbol sopası ya da havai fişeklerle polise saldıranlar dört yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Kimliklerinin tespit edilmemesi için yüzlerini kapatan göstericiler ise üç yıla kadar hapis ve altı bin euro’ya kadar para cezası alabilecek.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.