DünyaManşet

İsveç seçimleri: Sosyal Demokratlar ilk sırada, aşırı sağcı parti ikinciliğe yükseldi

0

7 milyon 700 bin seçmenin sandık başına gittiği seçimlerde İsveç devlet televizyonu SVT‘nin yayımladığı resmi olmayan sandık başı anket sonuçlarına göre, sol bloktan Sosyal Demokrat Parti yüzde 29,3 oy aldı.

Bloktaki diğer partiler; Sol Parti yüzde 7,  Yeşiller ve Çevre Partisi (MP) yüzde 5,8 oranında oy elde etti. Seçim öncesi sol blokla hareket edeceğini ifade eden Merkez Partisi ise yüzde 7,7 oranında oy aldı.

Ana muhalefetteki ılımlı Muhafazakar Parti yüzde 18,8 oy alırken, bloktaki diğer partiler Liberal Parti yüzde 4,7, Hristiyan Demokrat Partisi yüzde 5,2 oranında oy topladı.

Aşırı sağcı partinin yükselişi

1980’lerin sonunda bir neo-Nazi hareketinden doğan İsveç Demokratları, 2010 yılında parlamentoya yüzde 5.7 oy ile girmiş; 2018’de oylarını yüzde 17.5’a çıkarmıştı. 

Diğer partiler tarafından dışlanan SD ile Ilımlılar’ın lideri Ulf Kristersson 2019 yılında görüşmeler yapmış; bu da İsveç siyasetinde büyük bir değişim olarak değerlendirilmişti.

Kıl payı azınlık hükümeti

Resmi olmayan sonuçlara göre, sağ blok partiler 49,2, mevcut durumda azınlık hükümeti ile iktidardaki sol blok partiler ise 49,8 oy aldı. 349 sandalyeli parlamentoda sağ blok partileri 173 milletvekili, sol blok partileri de 176 milletvekili çıkartma hakkı kazandı.

İsveç medyasında yer alan yorumlarda, seçimlerin bu sonuçlarla bitmesi halinde Sosyal Demokrat Parti önderliğinde kıl payı farkla bir hükümet kurulabileceği belirtiliyor.

Sosyal Demokrat Parti’nin Merkez Partisi ile azınlık hükümeti kurma girişiminde bulunacağı ve buna Sol Parti ve Yeşiller ve Çevre Partisi’nin dışarıdan destek vereceği öngörülüyor.

Öte yandan ana muhalefet ılımlı Muhafazakar Partisi’nin de Liberal Parti ve Hristiyan Demokrat Partisi ile azınlık hükümeti kurmaya çalışacağı ve bu hükümete aşırı sağcı SD’nin destek vereceği öne sürülüyor.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.