İklim KriziManşetTürkiye

İstanbul’un suyunu sağlayan iki baraj kurudu

0

İstanbul‘un su ihtiyacının önemli bölümünü karşılayan Kırklareli‘nin Vize ilçesindeki Kazandere ile Pabuçdere barajları kurudu.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi‘nin (İSKİ) verilerine göre, bu yılın nisan ayında doluluk oranı yüzde 72,53’e ulaşan Kazandere’nin doluluk oranı yüzde 8,02’ye, 71,41 olan Pabuçdere’nin doluluk oranı ise yüzde 3,19’a düştü.

Kuruyan barajda besicilerin hayvanlarını otlattığı görüldü. İstanbul’a su sağlayan Trakya’daki bir diğer baraj olan Istrancalar Barajı’nın doluluk oranı ise 22,34 olarak ölçüldü.

‘Yağışlar yarı yarıya azaldı’

DHA‘ya konuşan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, yağışların yarı yarıya düştüğünü ancak sonbahar ile birlikte artan yağışlarla birlikte barajların dolacağını kaydetti:

Mevsim normali dediğiniz zaman yağışlarda yüzde 46’lık bir azalma var. Yağışların yarı yarıya düştüğünü görüyoruz. Bunun Trakya bölgesindeki illerimize geldiğiniz zaman da durum farklı değil. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son raporlarına göre eylül ayının kuraklık endeksine göre özellikle Edirne orta şiddetli kuraklık yaşamış bir bölge olduğunu, Kırklareli’nin ise hafif kurak bir dönem geçirdiğini gösteriyor. Son üç aylık kuraklık endeksinde normal değerler görünmek ile birlikte özellikle ağustos ayı içerisinde bu bölgede yağışlarda bir azalma, kuraklıkta orta şiddete doğru da bir artma eylemi olduğunu görüyoruz. Azalan yağışlar, bunun en önemli etkenlerinden bir tanesi. Dolayısıyla yağışlardaki azalma bunun birinci derecedeki nedeni. Sonbahar dönemine giriyoruz, sonbahar ile birlikte artan yağışlarla birlikte barajlar dolacaktır.”

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.