UlaşımManşet

İstanbullular bir ayın altı gününü trafikte harcıyor

0

Bahçeşehir Üniversitesi Büyük Veri Analitiği Programı Öğretim Üyesi Dr. Serkan Gürsoy ve iki üniversitenin akademisyenlerinin bir araya gelerek yaptığı ‘Karayolu Trafik Yoğunlukları ve Değişimi’ isimli araştırmanın sonuçları yayınlandı.

Araştırmaya göre, İstanbul’da son üç buçuk yılda trafik yoğunluğu katlanarak arttı.  Yavaşlamaya bağlı olarak ise sürücülerin trafikteki zaman kaybı yüzde 79’lara yükseldi. 15 dakikalık mesafe 50 dakikaya çıkarken, toplamda günlük zaman kaybı ortalama 70 dakika, aylık zaman kaybı ise altı gün.

Araştırma, Ana Arterler’de 2019 yılı ile 2020’nin 1’inci ve 2’inci çeyreklerini kapsarken, sonuçlar ise 5 bin 84 kilometre uzunluğundaki kent içi yol ağındaki hareketlilik değişimlerinin takip edilerek ve karayolu hareketliliğinin de sayısallaştırılmasıyla elde edildi. Arterlerde gerçekleşen hareketliliğin yüzde 87’si incelendi.

Günlük 70 dakika trafikte geçiyor

Yayınlanan rapora göre İstanbul’da yaşayan ve karayolu ile işine giden ve yine işten dönen bir kişi akıcı trafikte, yaklaşık 15 dakikada alabileceği mesafeyi, trafik yoğunluğundan dolayı ortalama olarak 50 dakikada tamamlıyor.

Raporda, yine bir sürücünün 35 dakikasını gidiş-dönüş olarak hesaplanmasıyla, 70 dakikasını yoğunluktan dolayı kaybettiği vurgulandı. Tüm bu hesaplamalardan yola çıkan araştırmacılar, bir kişinin hafta boyunca benzer trafik yoğunluğuna maruz kalması durumunda, her ay ortalama altı gününü trafikte geçirdiğinin altını çizdi.

En sert düşüş akşam saatlerinde

Trafikteki zaman kaybının en çok akşam saatlerinde arttığını ortaya koyan raporda, hafta içi sabah trafiğinde ise hızın 2017 yılında 27 kilometre, 2018 yılında 25, 2019 yılında ise 24 kilometreye kadar düştüğü ifade edildi.

İstanbul’da işe gidiş trafiği önceki yıllara göre yüzde 11 daha yavaşladığı vurgulanırken, sabah trafiğinin 3 yıl içerisinde saatte 3 km hız kaybettiği, öğlen ve akşam saatlerinde trafik akış hızında daha sert düşüşler yaşandığı belirtildi.

Rapora göre, öğlen saatlerinde sürücüler önceki yıllara göre saatte 6 km daha zaman kaybederken, oransal olarak en sert düşüşün yüzde 21 azalarak, 18 km sürüş hızı seviyesine inen akşam trafiğinde yaşandığı ifade edildi.

Kategori: Ulaşım

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.