LGBTİ+Manşet

İstanbul’daki Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan beş kişiye sınır dışı tehditi

0

Bu yıl ‘Dönüyoruz’ temasıyla gerçekleşen 21. İstanbul Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan beş kişi sınır dışı edilme tehdidiyle karşı karşıya. İranlı bir göstericinin sınır dışı edilirse idam edilme riski bulunuyor.

Polis, 25 Haziran’daki yürüyüşün ardından çevrede bulunan LGBTİ+’ları gözaltına almıştı. KaosGL, şiddet görerek gözaltına alınan 113 kişi içindeki, TC vatandaşı olmayan beş kişinin sınır dışı edilme tehlikesi altında geri gönderilme merkezlerinde tutulduğunu duyurdu.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi’nin paylaştığı bilgiye göre, aralarında kayıtlı ve kayıtsız göçmen statüsü de bulunan kişiler İran, Libya, Rusya, Portekiz ve Avustralya vatandaşları. Avukatlarına ve tedavi hakkına erişemeyen göçmenler arasında bacağından yaralanan bir kişi de bulunuyor:

“Doğru tedaviye ulaşamayan bu kişi, devlet kontrollü işkence koşulları altında hayatta kalmaya çalışmaktadır. Ülkelerine geri gönderilmesi durumunda hayatları güvende de olmayacak arkadaşlarımızın yakından takibinin yapılması için tüm kurumların desteğine ihtiyacımız var.”

İranlı göstericinin idam riski var

Gözaltına alınanlardan İranlı olan kişinin, Türkiye’de uluslararası koruma altında bir mülteci. İran’a geri gönderildiğinde idam riski var. Tuzla Geri Gönderme Merkezi’nde tutuluyor ve komite ile irtibatı da kesilmiş durumda:

“İranlı olan arkadaşımızın İstanbul ilinde Uluslararası Koruma Statüsünde kayıtlı bir mülteci olduğunu, cinsel yöneliminden ötürü İran’a geri gönderilmesi halinde hakkında idam kararı verileceğini biliyor ve bundan ötürü oldukça endişeliyiz. Bu arkadaşımız tüm ailesi ile birlikte menşei ülkelerinde gördükleri işkenceler ve can güvenlikleri tehlikesinden ötürü 2013 yılından beri Türkiye’ye sığınmış olan mülteciler. Mültecilik iddiaları da kabul görmüş olan bu arkadaşımız şu an Tuzla Geri Gönderme Merkezinde tutuluyor ve iletişimimiz tamamen kopmuş durumda. Hakkında nasıl bir işlem yapıldığını veya yapılacağını bilmiyoruz.”

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.