ManşetTürkiye

İstanbul’da yoğun kar yağışı nedeniyle önlemler arttırıldı; THY bazı uçuşları iptal etti

0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada İstanbul’da etkili olan kar yağışının üç gün boyunca aralıklarla devam etmesinin beklendiği belirtildi. Açıklamada, buzlanma, don olayları ve ulaşımda oluşabilecek aksiliklerle ilgili dikkatli olunması konusunda uyarı yapıldı.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul Valisi Ali Yerlikaya alınan önlemleri Twitter hesabından paylaştı. Vali Yerlikaya, ilk olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan; malûl ve engelliler ile hamile olanların, pazartesi salı günleri idari izinli sayılacağını açıkladı:

“Kıymetli Hemşerilerim, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararınca; İstanbul’da olumsuz hava koşulları nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan; Malûl ve Engelliler ile Hamile olanlar 24-25 Ocak tarihlerinde İdari İzinli sayılacaktır.”

Motokuryelik yasaklandı

Kar yağışı nedeniyle motokurye, motosiklet ve elektrikli scooter’ların yasaklandığı da duyuruldu.

Vali Yerlikaya, “Bir sonraki duyuruya kadar motokuryelik yapılmayacak, motosiklet ve elektrikli scooter’lar kullanılmayacaktır” dedi.

İstanbul’da üniversiteler iki gün tatil edildi

İstanbul’da etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle üniversitelerde eğitim iki gün tatil edildi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kararı “Sevgili üniversite öğrencilerimiz, şehrimizdeki yoğun kar yağışı nedeniyle üniversite rektörlerimiz ile yaptığımız görüşmeler sonrası, İstanbul’daki üniversitelerimizde eğitime ve sınavlara 2 gün süreyle (PAZARTESİ-SALI) ara verilmiştir” sözleriyle duyurdu.

THY bazı seferlerini iptal etti

DHA‘nın aktardığına göre, akşam saatlerinden etkisini arttıran yoğun kar yağışı hava ulaşımında aksamalara neden oldu. Kar yağışı nedeniyle pistlerin açık kalması için yoğun çaba sarf edilirken, İstanbul Havalimanı‘na iniş yapmak isteyen uçaklar, pistteki kar temizleme ve frenleme sisteminin ölçülmesi nedeniyle havada tur atmak zorunda kaldı. Havalimanı işletmecisi İGA, 24 saat boyunca pistleri açık tutmak için 130 kar temizleme aracı ve 200 personelle yoğun çaba sarf ediyor.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı‘ndan yarın 31 seferini iptal eden Türk Hava Yolları (THY), İstanbul Havalimanı’ndan yarın yapılması planlanan 24’ü dış hat 12’si iç hat olmak üzere toplam 36 seferi iptal etti.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, “Hava koşullarının operasyonlarımıza olumsuz etkisini en aza indirmek amacıyla tedbirler almaya devam ediyoruz. 24 Ocak tarihli, İstanbul Havalimanı kalkışlı ve varışlı toplam 36 seferimiz iptal edilmiştir. Uçuş durumunuzu web sitemizde sorgulayabilirsiniz” açıklamasında bulundu.

Yağış üç gün boyunca sürecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul’da cuma akşam saatlerinden itibaren etkili olan soğuk hava ve kar yağışının üç gün boyunca aralıklarla devam edeceğinin tahmin edildiğini belirtti.

Açıklamada, “İstanbul’da halen aralıklarla devam eden kar yağışlarının önümüzdeki 3 gün boyunca il genelinde etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bu akşam saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40-70 km/saat hamleli 90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden, İstanbul’un kuzey ve batı kesimleri ile boğaz çevresinde yoğun olmak üzere deniz etkili kar yağışlarının 3 gün boyunca aralıklarla kentte etkisini sürdürmesi bekleniyor. Özellikle köprü ve viyadükler başta olmak üzere il genelinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor. İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan girişi ve boğaz hattı boyunca, deniz ulaşımı bakımından görüş mesafesinde azalma ve fırtına nedeniyle ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.