2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetSağlık

İstanbul’da üç hastaneye daha tahliye kararı

0

Kahramanmaraş depremlerinin ardından İstanbul‘daki hastane binalarının incelemesi sürerken tahliye edilecek hastaneler listesine yenileri eklendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin B ve C bloklarında halihazırda yürütülmekte olan hizmetler, aynı kampüste bulunan Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Prof. Dr. Asaf Ataseven ek binası ile Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nde sürdürülecektir” dedi.

‣ Deprem riski: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin büyük kısmı kapatıldı, ameliyatlar durduruldu
Kağıthane Devlet Hastanesi de tahliye edilecek

Bakan Koca, İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ihtiyacını karşılamak için Gümüşsuyu ek binasında ilave kapasite oluşturulacağını açıkladı.

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan B ve C bloğun da tahliye edilmesine karar verildi. Bu binada bulunan klinikler Bahçelievler Devlet Hastanesi ve İstanbul Fizik Tedavi Hastanesi’ne tahliye edilecek.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca şu açıklamalarda bulundu:

“Bu bakımdan başta Ankara ve İstanbul olmak üzere bütün illerimizde, geçmişten miras aldığımız hastanelerimizin dayanıklılık kontrollerini yaptırmaya ve tedbirleri uygulamaya devam ediyoruz.

Ankara‘da daha önce riskli durumları gündeme gelen ve kadrosunu kısmen seyrelttiğimiz Dr. Sami Ulus Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni tahliye ediyoruz.

Sami Ulus‘un yerine yapılacak 300 yataklı, Dışkapı‘nın yerine yapılacak 600 yataklı yeni hastanelerle birlikte Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanına inşa edeceğimiz 600 yataklı hastane projelerimiz tamamlandı.

28 Nisan’da, yani 1 ay sonra yapım ihaleleri gerçekleştirilecek.

İstanbul‘da İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa‘ya bağlı Haseki Kardiyoloji Enstitüsü, Samatya’daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastane’mizde ayrılan mekanda hizmet vermeye devam edecektir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin sağlık hizmet faaliyetini güvence altına alacak şekilde Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi kullanılacaktır.

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin B ve C bloklarındaki kadın hastalıkları ve doğum ile çocuk sağlığı ve hastalıkları klinikleri tahliye edilecek, Bahçelievler Devlet Hastanesi ve İstanbul Fizik Tedavi Hastanesi‘ne taşınacaktır.

Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin B ve C bloklarında halihazırda yürütülmekte olan hizmetler, aynı kampüste bulunan Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Prof. Dr. Asaf Ataseven ek binası ile Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nde sürdürülecektir.

İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ihtiyacını karşılamak için Gümüşsuyu ek binasında ilave kapasite oluşturulacaktır.”

Ne olmuştu?

İstanbul ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri ile Kağıthane Devlet Hastanesi tahliye edileceği ilk açıklanan sağlık kuruluşlarıydı.

Listeye yeni eklenenlerle beraber, İstanbul’da tahliyesine karar verilen kurum sayısı altıya ulaştı.

Kağıthane Devlet Hastanesi‘nin Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi‘ne taşınma işlemleri tamamlandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.