ManşetTürkiye

[İstanbul’da B40 Zirvesi] İmamoğlu: Küresel sorunlara ortak çözümler bulmalıyız

0
Balkan ülkelerinin belediye başkanları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısıyla İstanbul’da buluştu. ‘B40 Balkan Belediye Başkanları Zirvesi’ için 11 ülkeden 24 kentin belediye başkanlarının katılımıyla başlayan zirvenin açılış konuşmasını yapan İmamoğlu, “Bölgemiz için yepyeni bir sayfa açmak için buradayız” dedi.

İki gün sürecek zirveye, Atina Belediye Başkanı Başkanı Kostas Bakoyannis, Belgrad Belediye Başkanı Zoran Radojičić, Dıraç Belediye Başkanı Emiriana Sako, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kotor Belediye Başkanı Vladimir Jokić, Laktasi Belediye Başkanı Miroslav Bojić, Midilli Belediye Başkanı Stratis Kytelis, Patras Belediye Başkanı Konstantinos Peletidis, Potgoritsa Belediye Başkanı Ivan Vuković, Sarayevo Belediye Başkanı Benjamina Karić, Skopje Belediye Başkanı Danela Arsovska, Split Belediye Başkanı Ivica Puljak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Selanik Belediye Başkanı Konstantinos Zervas, Tiran Belediye Başkanı Erion Veliaj ve Trikala Belediye Başkanı Dimitris Papastergiou katıldı.

‘Dünya için ilham verici bir model inşa edebiliriz’

Zirvenin açılış konuşmasını yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu şunları söyledi:  “Bu, uzun süredir hayalini kurduğumuz bir birlikteliktir. Bugün hep birlikte tarihi bir başlangıca imza atıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu birlikteliği sürdürmeyi başarırsak, sadece Balkan coğrafyası için değil, tüm Avrupa ve dünya için de ilham verici bir model inşa edebiliriz.”

 

İmamoğlu, 24 belediye olarak yeni bir iş birliği zemini oluşturmak, kentlerin  ve bölgenin geleceğine dönük yeni bir vizyon geliştirmek üzere bir araya geldiklerini vurguladı:

“Onlarca yıldır ‘Balkanlar’ ya da ‘Balkanlaşma’ sözü, uluslararası literatürde; etnik ayrımları, sınır anlaşmazlıkları ve çatışmaları tanımlamak için kullanıldı. Oysa bizler bugün, bölgemiz için yepyeni bir sayfa açmak için buradayız. Biz, daha güçlü bir iş birliği ve daha iyi bir geleceği birlikte inşa etmek için buluştuk. Bu toplantıya katılan Sayın Belediye Başkanları, bugün sadece kendi şehirlerine hizmet etmekte kalmayıp, aynı zamanda Balkanların Avrupa içindeki demokratik geleceği adına da önemli bir hizmette bulunuyorlar. Yerel yönetimler olarak karşı karşıya olduğumuz çevre ve iklim sorunları, mülteci krizi, enerji yönetimi ve daha ileri demokrasi özlemi gibi hayati önemdeki konular, ülke sınırlarını aşan küresel ölçekteki konulardır.”

‘Büyük sorunların çözümü, bölgesel iş birliğiyle mümkün’

Bir kentte yaşanan herhangi bir sorunun, diğer şehirlerin de ortak meselesi haline geldiğine vurgu yapan İBB Başkanı,  Bu büyük sorunların çözümünün, bölgesel iş birliği ve dayanışma yoluyla mümkün olabileceğini bildiğimiz için bugün bir aradayız. Bu çerçevede bölgesel, güçlü bir inisiyatif olarak önerdiğimiz ve sizlerle birlikte şekillendirdiğimiz ‘B40 Balkan Şehirleri Ağı’nı geliştirmek için ilk adımı atıyoruz” diye konuştu.

‘AB’nin çoğulcu demokrasi modeli hepimiz için bir ideal’

Avrupa’nın İstanbul ve Balkanlardan başladığını kaydeden İmamoğlu, Avrupa Birliği’nin temsil ettiği çok uluslu, çok kimlikli ve çoğulcu demokrasi modelinin katılımcı ülkeler için bir ideal olduğunu kaydetti; ,”İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, uzlaşma kültürü ve özgürlükler kentlerimizde yaşayan milyonlarca insan için ortak hedeflerdir. Bu ortak hedefler, B40 ağının temelidir. İnancım odur ki; bugün başlattığımız ‘B40 Ağı’, Balkan şehirleri arasında aynı zamanda bir barış ve demokrasi ağı olacaktır”dedi.

Belediye başkanlarına şehir turu

İmamoğlu’nun konuşmasının ardından katılımcı belediye başkanları, alfabetik sırayla söz alarak, ortak sorunlar konusunda birlikte çalışılabilecek alanlarla ilgili mesajlarını paylaştı.

Zirvede, açılış konuşmalarının ardından, “Balkan Şehirleri arasında Ortak bir Platform Kurmak” konulu bir panel gerçekleştirilecek. Panelin ardından katılımcı belediye başkanları, İmamoğlu’nun rehberliğinde, geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Kemerburgaz’daki “Atık Yakma Tesisi ve Biyometanizasyon Tesisleri”ni gezip, Eminönü-Alibeyköy Tramvay hattında yolculuk yapacak.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.