ManşetTürkiye

İstanbul’da altı metro ve 24 otobüs hattında hafta sonu 24 saat ulaşım başladı

0

İmamoğlu, bugünden itibaren, cuma – cumartesi günleri, altı metro ve 24 otobüs hattında gece 00.30’dan 05.30’a kadar 24 saat kesintisiz toplu ulaşım sağlanacağını açıkladı. Gece ulaşımında çift bilet ücreti ödenecek; dini ve milli bayramlarda ücret alınmayacak.

İstanbul’un, dünyada hafta sonları gece metro ve otobüs hizmeti veren sekiz metropolden biri olacağını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 24 saat kesintisiz toplu ulaşıma bugünden itibaren başlanacağını söyledi. İmamoğlu’nun yeni uygulamanın ayrıntılarını açıkladığı basın toplantısına, İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut ile Genel Müdür Yardımcısı Orhan Demir ve Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin de eşlik etti.

İmamoğlu, şimdilik cuma ve cumartesi geceleri başlayacak uygulama ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “30 Ağustos gecesi, saat 12.30 itibariyle gece ulaşımına dönük metro ve otobüs hatlarımızda hizmetimiz başlayacak. Böylece gece ulaşımına sahip dünyada sekiz kentten birisi olmamıza da dönük bir durum yaratacak. İstanbul, nüfusuyla ve kent yaşamıyla, 24 saat ulaşıma muhtaç olan bir şehir. Bu konuda yoğun bir talep hem kampanya döneminde hem de göreve geldikten sonra tarafımıza iletilmişti. Arkadaşlarım bu hususla ilgili çok önemli çalışmalar yaptılar. Bu çalışmalar neticesinde biz, İstanbul’un yoğun hatları üzerinden bir tespitle hem metro hatlarında hem de otobüs hatlarında, hafta sonları için 24 saat ulaşımı başlatıyoruz. 00.30 ile 05.30 arasında bu ulaşım sağlanacak. Yani, cuma ve cumartesi günleri. Şimdilik altı metro, 24 otobüs hattında bu hizmeti İstanbullulara sunacağız.”

Gece seyahat eden vatandaşların, çift tarife basarak seyahat edeceğini açıklayan İmamoğlu, gece maliyetinin, yolcu sayısının çok geride olduğunu, sübvanse edebilecekleri bir alan olduğu halde, bunu bir hizmet olarak gördükleri için, maliyetine bakmaksızın böyle makul bir çözümle süreci başlattıklarını belirtti. İmamoğlu, şöyle devam etti: “30 Ağustos Zafer Bayramı için de geceden itibaren ücretsiz ulaşımı başlatıyoruz. Resmi tatillerde de gece hatlarımız faaliyette olacak. Hatların sayısı ileride çoğaltılabilir. İstanbullulara ve hemşehrilerimize hayırlı olsun.”

Cuma ve cumartesi günleri tüm gün sefer yapacak metro hatları şöyle:

 • M1A (Yenikapı-Atatürk Havalimanı)
 • M1B (Yenikapı-Kirazlı),
 • M2 (Yenikapı-Hacıosman),
 • M4 (Kadıköy-Tavşantepe),
 • M5 (Üsküdar-Çekmeköy),
 • M6 (Levent-Boğaziçi Üniversitesi)

Gece hizmet verecek metro hatları, sekiz İETT hattı ve metrobüs ile de entegre olacak. Uygulama sayesinde, Tuzla ile Büyükçekmece arasında yer alan, yoğun nüfuslu çok ayıda ilçe gece saatlerinde toplu taşıma hizmetinden faydalanmış olacak. Gece boyunca hizmet veren 24 İETT hattı içinden sekizi metro ile entegre olacak. Bu entegre hatlar şunlar:

 • 34G Beylikdüzü-Söğütlüçeşme (Metrobüs)
 • 11 ÜS Sultanbeyli – Üsküdar
 • 130A Deniz Harp Okulu – Kadıköy
 • 15F Beykoz – Kadıköy
 • 25G Sarıyer – Taksim
 • 40 Rumelifeneri / Garipçe – Taksim
 • E-10 Sabiha Gökçen Havalimanı / Kurtköy – Kadıköy
 • E-3 Sabiha Gökçen Havalimanı – 4.Levent Metro

Uygulama ile İstanbul, gece metro hizmeti veren New York, Londra Berlin, Tokyo, Viyana, Minneapolis, Chicago, Philadelphia, Kopenhag ve Sydney’den sonra dünyadaki sekizinci şehir olacak. İstanbul, hat sayısı açısından da New York ve Tokyo’nun ardından üçüncü sırada yer alacak.

İBB, metrolarında gece seferleri esnasında güvenlik zaafiyeti oluşmaması açısından istasyonlardaki bazı girişlerin, söz konusu gece seferleri esnasında kapalı olacağını da açıkladı.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.