ManşetTürkiye

İstanbul’a daha fazla Suriyeli mültecinin kaydı alınmayacak

0

Suriye’de savaş 7 yılı geride bıraktı.  Ancak yıkımın yarattığı izler silinmedi.

İç savaş yüz binlerce kişiyi evinden etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Mülteci Hakları Alt Komisyonu’nun hazırladığı “Göç ve Uyum Raporu”na göre savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınanların sayısı  6 yıl içinde 3 milyon 424 bine ulaştı.

Bunların 12 bini Türk vatandaşı oldu. Bugüne kadar yapılan harcamanın faturası 30 milyar doları geçti.

32 milyon poliklinik hizmeti verildi, 276 bin bebek doğdu.

Ancak Suriye’de IŞİD’e karşı savaşta kaydedilen ilerlemelere rağmen insani trajedi sürüyor.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Suriyeli mültecilerin artık İstanbul’a kayıtlarının alınmadığını açıkladı.

Açıklamada, İstanbul’un dünyanın en kalabalık şehirleri arasında yer aldığı belirtilerek, Türkiye’nin diğer batı illeri gibi geçici koruma altındaki Suriyeliler için de bir çekim merkezi durumunda olduğu ifade edildi.

Açıklamanın devamında, “Yapılan değerlendirme sonucunda, verilen hizmetlerin sağlıklı ve sürdürülebilir olması için İstanbul ili geçici bir süre olmak kaydıyla geçici koruma altına alınacak Suriyelilerin ilk kaydına kapatılmıştır. İstanbul sınırları içerisinde yeni kayıt alınmamakla birlikte halihazırda alınmış olan kayıtlar geçerliliğini korumaktadır” ifadeleri yer aldı.

İstanbul 540 bin 579 Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapması ile en çok Suriyelinin bulunduğu illerin başında geliyor

Burcu Karakaş’ın DW Türkçe’de çıkan haberine göre, Göç İdaresi’nin 25 Ocak 2018 tarihinde güncellenen verilerine göre, geçici koruma kapsamında İstanbul 540 bin 579 Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapması ile en çok Suriyelinin bulunduğu illerin başında geliyor.

İstanbul’u, 466 bin 565 ile Şanlıurfa, 457 bin 670 ile Hatay takip ediyor.

Suriyeli nüfusun en yoğun olduğu 10 il listesinde Şanlurfa, Kilis, Gaziantep ve Hatay sınır illeri olarak yer alıyor.

Konya’nın da listede 101 bin 934 kişi ile en fazla Suriyelinin bulunduğu listede bulunduğu görülüyor.

“Dengeli dağılım için engelleniyor”

Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HÜGO) Müdürü Prof. Dr. Murat Erdoğan, Nisan 2011’den bu yana Türkiye’ye gelen Suriyelilerin geçicilik çerçevesinde düşünüldüğünü söylüyor. Erdoğan, Suriyelilerin Türkiye’nin her tarafına büyük ölçüde kendi iradeleri ile dağıldığını, halen Türkiye’nin en fazla Suriyeli barındıran ilk 10 ilinin sadece 4’ünün sınır illeri olduğunu belirtiyor.

2016 sonrasında devletin mobilizasyonu engellemek için kayıt olunan kentin dışına çıkışı izne bağladığını hatırlatan Erdoğan, “Daha da önemlisi kendilerine verilen başta sağlık olmak üzere hizmetlerin ancak kayıt olunan kentte yaşamaları ile mümkün olması düzenlendi” diyor.

Bazı şehirlerde yığılma yaşandığını belirten Erdoğan, “İller de dengeli dağılım için geçici koruma kayıtlarını sürekli ya da geçici dönemlerde engelleyebiliyor. Ancak bu konuda sağlıklı bir kota sistemi olmaksızın illerin tek başına inisiyatif alması oldukça sorunlu olabilir” diye ekliyor. Öte yandan, Erdoğan’a göre, Afrin operasyonu sonrasında Suriyeliler konusunda değişen söylem ve yaklaşan seçimler ilerleyen günlerde bu süreçte önemli bir rol oynayacak.

“Yabancılar için de iş açısından önemli”

Uluslararası Af Örgütü Mülteci Hakları Koordinatörü Volkan Görendağ’a göre, kayıtların kapatılması Suriyelilerin gelişini engellemeyecek. Görendağ, “İstanbul Türkiye vatandaşları için nasıl bir cazibe merkezi ise Türkiye’ye sığınan yabancılar için de iş imkanları açısından önemli bir şehir” diyor.

Görendağ, şimdiye kadar İstanbul’a gelip kayıt altına alınan mültecilerin yanı sıra kayıt olmayı bekleyen çok sayıda mültecinin olduğunu söylüyor. “Bu nüfus yaşamlarını kayıtsız olarak sürdürmeye çalışacaklar. Bu da temel kamu hizmetlerinden mahrum bir şekilde yaşamaları anlamına geliyor” diyen Volkan Görendağ, kayıt konusunda halen sıkıntılar yaşandığına dikkati çekiyor.

“Hassas gruplar için mağduriyeti artırıyor”

Göçmenlerle çalışmalar yürüten sosyal çalışmacı İlksen Gürsoy ise Suriyelilerin daha çok Göç İdaresi’nin belirlediği İç Anadolu’daki uydu kentlere yönlendirildiğini belirterek, “Kalabalık olduğu için İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere ya da yurt dışına gitme ihtimalleri olduğu için Edirne gibi sınır illerine gönderilmiyorlar” diyor.

“Örneğin, Yozgat muhafazakar bir yer. Kadınlar ve LGBTİ’ler için güvenlik riski daha fazla. Dolayısıyla söz konusu uygulama hassas gruplar için mağduriyeti artırıyor” diyen Gürsoy, uydu kent zorunluluğunun iş bulma olasılığını düşürdüğünü de ekliyor.

 

(DW Türkçe, Yeşil Gazete)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.