İklim KriziManşet

İstanbul barajlarında doluluk oranı düşmeye devam ediyor: İSKİ’den tasarruf çağrısı

0

İstanbul‘da eylül ve ekim ayında beklenen yağışlar gerçekleşmedi, kenti  besleyen 10 barajdaki su seviyesi yüzde 50’nin altına düştü.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), bugün (3 Kasım) itibarıyla 10 barajdaki toplam su seviyesinin yüzde 40,02 olduğunu açıkladı. Doluluk oranlarında en çok düşüş yaşanan baraj ise Alibeyköy Barajı.

Geçen aylarda baraj suları ile kaplı olan alanların bugünlerde kuraklık nedeniyle bataklık haline dönmesi, drone ile havadan da görüntülendi. İSKİ’nin verilerine göre Alibeyköy Barajı’nda su seviyesi yüzde 23,25, Büyükçekmece‘de yüzde 46,82, Darlık‘ta 42,05, Elmalı‘da yüzde 43,75, Istrancalar‘da yüzde 27,8, Kazandere‘de 27,79, Ömerli‘de yüzde 43,17, Pabuçdere‘de yüzde 4,47, Sazlıdere’de yüzde 44,17, Terkos‘ta ise yüzde 43,5 oldu.

21 maddelik tasarruf çağrısı

Düşüşün ardından İSKİ’den uyarı da geldi. Kurum, su kullanımına ilişkin 21 maddelik bir metin paylaşarak tasarruf çağrısı yaptı. Gereksiz harcanan su miktarının en aza indirilmesi, akıtan muslukların tamir edilmesi, banyoda geçirilen sürenin bir dakikaya indirilmesi gibi önerilerin yer aldığı açıklamada, şöyle denildi:

“İstanbul’da kısa vadede bir susuzluk problemi yaşanması öngörülmemekle birlikte barajların doluluk oranı ne olursa olsun, küresel iklim değişikliğinin etkilerinden korunabilmek adına su tasarrufunda bulunmak gerekiyor.”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, Meteoroloji Genel Müdürlüğü‘nün kuraklık haritalarını hatırlatarak konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“4 yıllık haritaya bakarsak, şiddetli bir kuraklık olduğunu görüyoruz. Yağışları sadece şehirlerdeki barajlarda değil, kentin belli bölgelerindeki su toplama haznelerinde barındırarak da toplamamız gerekiyor. Çünkü yağışlar, şu an beton arazilere ve asfalt yüzeylere geliyor, ardından akışa geçip atık su olarak denizlere karışıyor. Yağışlarımızdan faydalanamıyoruz. Tek su toplama kaynağımız, barajlar olmamalı” dedi.

Bu kış kar yağışı azalabilir

Demirhan, kar yağışı ile ilgili de son tahminleri de paylaştı:

“Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, aralık ayında yağışlar ortalama seviyede olabilir. Ancak La Nina ikliminin etkisi de yüksek olacaktır. Kasım ile ocak ayı arasındaki kar yağışlarında, Ege hariç tüm bölgelerde azalma bekleniyor. Öngörüler bu yönde. Şu anda kuraklık olan bölgelerde, bu kış da kar yağışının az olması bekleniyor.”

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.