EkonomiManşet

İstanbul, 24 sıra birden yükselerek dünyanın en pahalı 100 kenti listesine girdi

0
Yeni hazırlanan hayat pahalılığı raporuna göre dünyanın en pahalı üç kenti Hong Kong, Zürih ve Paris

Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit‘in (EIU) yıllık raporuna göre, İstanbul da bir yıl önceki listeye kıyasla pahalılık sıralamasında en çok yükselen kent oldu. İstanbul, 24 sıra birden yükseldi ve dünyanın en pahalı 96. kenti oldu.

Geçen yıl Hong Kong ile aynı düzeyde olan Singapur ve Osaka ise sıralamada gerilere düştü. EIU’nun raporuna göre, Singapur’daki fiyatlar yabancı çalışanların Covid-19 salgını nedeniyle ülkeden çıkması nedeniyle düştü. 

EUI Dünya Hayat Pahalılığı biriminin başı Upasana Dutt “Son yıllarda genelde Asya şehirleri sıralamada başı çekiyordu, ancak salgın bu yılki sıralamayı değiştirdi” dedi. Buna göre, Tayland’ın başkenti Bangkok da listede 20 sıra birden geriledi ve 46’ıncı en pahalı şehir oldu.

Londra.

ABD ile rekabet Çin’deki fiyatları etkiledi

BBC Türkçe‘nin aktardığına göre, çoğu Çin kenti, ABD-Çin arasında tedarik zincirlerini zorlayan ve tüketici fiyatlarını artıran teknoloji savaşı yüzünden listede ön sıralara çıktı.

Listede Londra üç basamak yükselerek 20’inciliğe yerleşti. New York ise Cenevre‘yle birlikte 7’inci sırayı paylaştı. Latin Amerika, Afrika ve Doğu Avrupa kentleri geçen yıldan bu yana ucuzlarken, Batı Avrupa kentleri daha pahalı oldu. En pahalı 10 kentin dördü, Zürih, Paris, Cenevre ve Kopenhag. 

EIU Dünya Yaşam Pahalılığı endeksi, 130 büyük kentte mal ve hizmet fiyatlarını kıyaslıyor. Buna göre genel olarak fiyatlar sabit kaldı, ancak  temel tüketim maddelerinin fiyatları, diğerlerine kıyasla daha fazla dirençliydi.  

Hong Kong.

Lojistik sorunlar da fiyatları artırırken, tuvalet kağıdı ve makarna gibi ürünlerdeki problemler aynı kategoride fiyatları yükseltti. Raporda yer verilen 10 mal ve hizmet kategorisinde en büyük artış tütün ve eğlencede görülürken, giyecek fiyatlarında en büyük düşüşü görüldü.

Dut “Tüketici ürünlerinde en keskin fiyat artışı bilgisayar fiyatlarında olurken, giyecek fiyatlarında düşüş oldu” dedi.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.