DünyaManşet

İsrail’le yapılan askeri anlaşmalar askıya alındı

0

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Birleşmiş Milletler’in basına sızan Mavi Marmara raporuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre Türkiye İsrail’e yönelik 5 yaptırım uygulayacak. Davutoğlu’nun açıkladığı yaptırımlar arasında İsrail’le yapılan bütün askeri anlaşmaların askıya alınması da var.

Davutoğlu özetle şunları söyledi:

“İsrail bundan 15 ay önce Gazze’ye yardım gönderen 32 ülkeden katılımcının yer aldığı yardım konvoyuna bir saldırı düzenlemiştir. 8’i Türk biri ABD vatandaşı 9 sivili öldürmüş, birçok kişiyi yaralamış ve tutsak almıştır. Savaşın meşru olduğu hallerde dahi masum sivillerin öldürülmesi insanlık suçu olarak görülmüştür. İsrail ise savaş değil barış zamanında sivilleri katletmiştir.

BM İnsan Hakları konseyi de soruşturma sürecine girdi. BM Genel Sekreteri de panel oluşturdu. Biz de tam işbirliği içinde olduk raporumuzu sunduk. İsrail ise sürekli çalışmalarını geciktirdi.  Tazminat talep ettik, Gazze ablukasının kaldırılması gerektiğini vurguladık. Şartlar yerine gelmezse ilişkilerin normalleşmeyeceğini vurguladık.

Raporun hukuki olmaktan ziyade siyasi saiklere dayandığı ortadadır. Türkiye bunu kesinlikle kabul etmeyecektir. Konuyu uluslararası hukuki mercilere götürmeye kararlıyız.  Taleplerimiz bellidir, yerine getirilmedikçe İsrail’le ilişkiler normalleşmeyecektir. İsrail’in eylemlerinin sonuçlarına katlanmasının ve bedel ödemesinin zamanı gelmiştir.”

İsrail’e 5 yaptırım

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 5 yaptırım ise şöyle:

  1. Türk İsrail diplomatik ilişkileri ikinci kâtip düzeyine indirilecektir. 2. kâtip düzeyinde tüm görevler başta büyükelçi olmak üzere Çarşamba günü ülkelerine geri döneceklerdir.
  2. Türkiye ile İsrail arasında askeri anlaşmaların tümü askıya alınmıştır.
  3. Doğu Akdeniz’de en uzun kıyısı bulunana sahildar devlet olarak Türkiye Doğu Akdeniz’de seyrüsefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacaktır.
  4. Türkiye İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu tanımamaktadır. İsrail’in 31 Mayıs 2010 tarihi itibari ile Gazze’ye yönelik olarak uyguladığı ablukanın uluslararası adalet divanında incelenmesini sağlayacaktır. Bu doğrultuda BM genel kurulunu harekete geçirmek için girişimlere başlıyoruz.
  5. İsrail saldırısının Türk ve yabancı tüm mağdurlarının mahkemelerdeki hak arama girişimlerine tarafımızdan gereken her türlü destek verilecektir.

Kaynak: NTVMSNBC

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.