Hayvan HaklarıManşetSağlık

İsrail’de kuş gribi yüzünden en az beş bin turna öldü

0
İsrail‘in kuzeyindeki Hula Vadisi‘nin doğa rezervinde H5N1 kuş gribi salgını nedeniyle beş binden fazla turna öldü. Doğal rezerv yetkilileri,  Afrika‘ya gitmeden önce bölgede konaklayan göçmen kuşlardan en az 10 bininin de hastalığa yakalandığını tahmin ettiklerini açıkladı.

Rakamların mevsimsel olarak yaşanan kuş gribi için rekor seviyede olduğunun altını çizen yetkililer, salgının ülke tarihindeki en ölümcül vahşi yaşam felaketi olduğunu kaydetti.

Her yıl yaklaşık yarım milyon turna Afrika yolunda İsrail’den geçiyor ve yaklaşık 30 bin kadarı göç yollarında önemli bir nokta olan Hula Vadisi’nde kışı geçiriyor.

Yahudi Ulusal Fonu‘nun Hula Gölü Parkı sözcüsü de hayvan ölülerinin başta leş yiyen akbabalar olmak üzere bir çok kuş türünü enfekte edebileceğinden endişelenildiğini, bu sebeple cesetleri kaldırma çalışmalarını aralıksız şekilde yürüttüklerini açıkladı.

İsrail Çevre Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, Bakan Tamar Zandberg’in , kuş gribinin patlak vermesinin ardından av sezonunun sonuna kadar avlanmayı yasaklayacağı  bildirildi.

Bakan Zandberg krizle ilgili “ülke tarihinde vahşi hayata verilen en ciddi hasar” dedi.

Ölen turna sayısını “olağanüstü” olarak nitelendiren bilim insanı Uri Navehi de “Bu yılki salgın önceki yıllardan çok daha büyük” dedi.

500 bin tavuk öldürülecek

İsrail Tarım Bakanlığı‘ndan bir yetkili ise H5N1 kuş gribinin ülkenin kuzeyindeki bazı tavuk çiftliklerinde de tespit edildiğini ve salgının yayılmasını önlemek için bölgede yarım milyon tavuğun öldürüleceğini duyurdu. Yetkili gribin insana bulaşmasına nadir olarak rastlansa da önlem olarak çiftliklerdeki yumurta satışının da askıya alındığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre, H5N1, 2003’ten bu yana başta Endonezya, Mısır ve Vietnam olmak üzere 450’den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.