DünyaManşet

İsrail’de dini bayram kutlamasında izdiham: 44 kişi öldü, 103 kişi yaralandı

0
Fotoğraf: AA

İsrail‘in kuzeyinde, Safed kenti yakınlarında bulunan Meron Dağı’nda dini Lag BaOmer Bayramı‘nın kutlandığı alandaki izdiham nedeniyle 44 kişi yaşamını yitirdi, 103 kişi yaralandı.

Meron Dağı’ndaki kutlamalar sırasında, gece yarısından sonra nedeni bilinmeyen izdiham oluştu. AA’nın aktardığına göre olayda ağır yaralananlar olduğu bilgisi üzerine bölgeye altı ambulans helikopter gönderildi, çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi.

Başbakan Binyamin Netanyahu, Twitter’dan yayımladığı mesajda, olayın “ağır felaket” olduğunu ve yaralıların iyileşmesi için dua ettiklerini dile getirdi.

Sahra hastanesi kuruldu

Jerusalem Post gazetesinde yer alan haberde ise izdihamda 44 kişinin hayatını kaybettiği, 103 kişinin yaralandığı, yaralılardan 44’ünün durumunun ağır olduğu belirtildi.

Ayrıca, bölgede bir sahra hastanesi kurulduğu, yoğunluktan dolayı telefon şebekelerinde sorun yaşandığı dile getirildi.

İsrail polisinin Meron Dağı’ndaki izdihama ilişkin soruşturma başlattığı da kaydedildi. Yerel basın, önce kutlamanın yapıldığı alandaki sahne veya platformun çöktüğünü aktarmış ancak daha sonra bunu düzeltmişti.

Lag BaOmer Bayramı nedir?

Lag BaOmer Bayramı İsrail’de Pesah ile Şavuot bayramları arasındaki 49 günün 33’üncü gününde kutlanan bir bayram. Haftalar anlamına gelen bu bayramda Pesah’tan 7 hafta sonra Tanrı’nın Yahudiler’e Tora‘yı verişi kutlanılır.

Musevi inançlıların ülkelerini işgal eden baskıcı pagan ordularına karşı başkaldırılarından biri olan Bar Kohba önderliğindeki Musevi inançlıların Roma İmparatorluğu ordularına karşı direnişlerinin zaferle sonuçlandığı günün anısına kutlanıyor.

Lag Baomer, aynı zamanda Musevi tarihinin en önemli uluları arasında sayılan Rabi Akiva’nın öğrencileri arasında baş gösteren veba salgınının aniden son bulmasının belli olduğu gündür.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.