DünyaEkolojiManşet

İsrail’de çevre felaketi: Öbek öbek katran sahile vurdu

0

İsrail‘in Akdeniz‘de 160 kilometre boyunca uzanan kıyı şeridi katran tabakasıyla kaplandı. Sivil toplum örgütleri sahillerde petrole bulanmış kaplumbağa ve kuş ölülerine rastlanıldığını belirtti.

İsrail Doğa ve Parklar Kurumu, bu olayı ülke tarihinin “en büyük çevre felaketlerinden biri” olarak nitelendirdi. Ancak katran sızıntısının kaynağı henüz bilinmiyor.

Dokuz gemi hakkında soruşturma açıldı

Yetkililer, katranın bir gemiden geldiği ihtimali üzerinde duruyor. Katranın 50 kilometre açıktan geçen bir gemiden 11 Şubat’taki fırtına sırasında boşalmış olabileceği belirtiliyor.

Çevre Koruma Bakanı Gila Gamliel, dokuz gemi hakkında soruşturma açıldığını söyledi. Sorumlu geminin izini sürmek için uydu görüntüleri ve dalga modelleri kullanılıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre İsrail hükümeti, sorumlu hakkında milyonlarca dolara varabilecek tazminat ile sonuçlanabilecek yasal işlem başlatmayı düşünüyor.

Sahil halkın erişimine kapatıldı

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberine göre, kuzeyde Hayfa‘dan başlayıp, Akka, Tel Aviv ve güneyde Aşkelon‘a kadar uzanan kıyı şeridi boyunca 16 bölgede katrana rastlandı.

Yaşanan olayın ardından Akdeniz sahilleri Pazar gününden itibaren halkın erişimine kapatıldı. Katran öbeklerinin temizlenmesinin aylar, hatta yıllar almasından endişe ediliyor.

Fotoğraf: Nature and Parks Authority

‘Yeni petrol boru hattına karşı bir uyarı olmalı’

The Sydney Morning Herald’ın aktardığına göre İsrailli çevre grubu EcoOcean‘ın direktörü Arık Rosenblum, Çevre Koruma Bakanlığı’nın yetersiz mevzuat nedeniyle “bu durumla ve diğer birçok durumla elleri arkadan bağlı olarak mücadele ettiğini” söyledi.

Rosenblum, bu felaketin nesli tükenmekte olan Kızıldeniz mercan resiflerine ev sahipliği yapan Eilat’ta yapılması planlanan Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail petrol tesislerini birbirine bağlayacak petrol boru hattı projesine karşı bir uyarı olması gerektiğini belirtti.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.