Dünyaİklim KriziManşet

İspanya’da orman yangınları devam ediyor: Askerler de müdahale çalışmalarına katıldı

0

İspanya‘nın güneyindeki Endülüs Bölgesi‘nin Malaga kenti kırsalında 8 Eylül çarşamba gününden beri devam eden yangınlarda bir acil durum görevlisi yaşamını yitirdi, 2 bin 500’den fazla kişi evlerinden ayrıldı. 7 bin hektarlık alanın da zarar gördüğü bilgisi paylaşıldı. Yangınların kontrol altına alınması için askerler görevlendirildi.

İnsan etkisiyle yaşanan iklim krizi nedeniyle yaz ayları boyunca Türkiye de dahil olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde uzun süre kontrol altına alınamayan yangınlar yaşandı.

Çalışmalara askerler de destek veriyor

Yangının etkili olduğu Bermeja Dağı yamaçlarında bulunan altı yerleşim yeri güvenlik amacıyla tahliye edilirken, 1600’den fazla kişinin evini terk etmek zorunda kaldığı açıklandı.

Askerin de destek verdiği yangın söndürme çalışmalarına 41 uçak, 25 araç ve 360’tan fazla personelden oluşan ekiplerin katıldığı belirtildi.

Yetkililer, Malaga çevresindeki üç yolun kısmen trafiğe kapatıldığını, halka gerekli olmadığı sürece seyahat etmemeleri çağrısı yapıldığını duyurdu.

Yangından etkilenen halka destek için bölgedeki otellerin odalarını açtığı ve çok sayıda çadır gönderildiği belirtildi. Psikolojik yardım ekipleri de halka yardım için hazır bulunuyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.