2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

İskenderun Devlet Hastanesi’yle ilgili suç duyurusu: Tüm yetkililer cezalandırılsın

0
hastane, hatay
Fotoğraf: Vedat Örüç

Hekim Birliği Sendikası üyesi doktorlar, Maraş depremlerinde yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi ile ilgili olarak suç duyurusunda bulundu.

6 Şubat’ta Maraş merkezli meydana gelen depremlerde hastane de ağır hasar gördü ve yıkıldı. İskenderun Devlet Hastanesi‘nin A bloku da tamamen yıkılırken 70 kişi hastanenin enkazında hayatını kaybetti. Dün akşam (20 Şubat) Hatay merkezli meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem sonrası İskenderun Devlet Hastanesi tahliye edildi. Hastanenin yanındaki boş alana acil vakalar için sahra çadırı kuruldu.

Yıkılan A blokun depreme dayanıksız olduğu ve yıkılabileceği yönünde bir Bilirkişi Raporu’nun 2012’de hazırlandığı ortaya çıktı.

bianet‘in aktardığına göre; Hekim Birliği Sendikası Hukuk Müşaviri Av. Ümit Erdem tarafından hazırlanan ve sunulan Şikayet Dilekçesi ile İskenderun Devlet Hastanesi’nin A blokunun tamamen yıkılması ve aralarında hekimler, sağlık çalışanları ve hastaların da olduğu 70 kişinin ölümü ile ilgili olarak, hastanenin depreme dayanıklı olmadığına dair raporun verildiği 2012 yılından bugüne kadar geçen süreçte, hiçbir iş veya işlem yapmayan, güçlendirme çalışması başlatmayan veya yıkım kararı almayan tüm yetkililerin cezalandırılmaları için İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu‘na suç duyurusunda bulunuldu.

‘Yurtdışı çıkış yasağı’ ve ‘günlük imza şartı’ talebi

Hekim Birliği Sendikası Genel Başkan Yardımcı Op. Dr. Çağlar Yıldırım, “İhmaller zincirinin ve sorumlularının takipçisi olacağımıza söz veriyoruz” dedi.

Hekim Birliği Sendikası Hukuk Müşaviri Av. Ümit Erdem de, “Şikayetimiz ile birlikte, tespit edilecek şüpheliler hakkında, tedbir mahiyetinde ‘yurtdışı çıkış yasağı’ ve ‘günlük imza şartı’ şeklinde adli kontrol kararları verilmesini de talep ettiklerini” beyan etti.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.