Kültür-SanatManşet

İşimiz gücümüz yaşamak diyenlerin festivali Çanakkale’de

Bu yıl “İşimiz gücümüz yaşamak” sloganıyla 1Mayıs’ta yola çıkan 10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali18-24 Aralık tarihleri arasında Çanakkale’ye uğruyor. Çanakkale Belediyesi, DİSK GENEL-İŞ, KESK, Çanakkale Tabip Odası, TMMOB IKK, Çanakkale Halkevi ve Pan Görsel Kültür Derneği tarafından düzenlenen festival boyunca, kentin dört bir yanında işçilerin, işsizlerin, kadınların, LGBTİ’lerin, köylülerin, direnenlerin, ezilenlerin, mültecilerin hikayeleri perdeye yansıyacak. Programdaki tüm gösterimler ve etkinlikler, Uluslararası İşçi Filmleri Festivali geleneğine uygun olarak halka açık, biletsiz ve ücretsiz.

Dina Etnik Ensemble’dan barış ezgileri

Çanakkale’de ikinci kez düzenlenen Festival, 18 Aralık Cuma saat 17.00’de, İskele Meydanı’nda, geleneksel festival yürüyüşü ile başlayacak. Yürüyüşün ardından saat 18.00’de festivalin açılış filmi Roya’nın Halk Bahçesi Düğün Salonu’nda gösterimi yapılacak. Farklı kültürleri müzikle yorumlayarak dil, din, ırk, cinsiyet farkı üzerinden ayrıştırılan ve öteki olarak adlandırılanlar arasındaki sınırları kaldırarak “Kadın’la Barış” için yedi kadın müzisyenin Çanakkale’de oluşturduğu Dina Etnik Ensemble müzik grubu, çok sesli barış ezgilerini bu kez işi gücü yaşamak olanların film festivalinde söyleyecek.

Festival boyunca paneller, yönetmenlerle söyleşiler

Festival, 19 Aralık 15.00’te Halk Bahçesi Düğün Salonu’nda ‘Suriye, Ortadoğu ve Mülteciler’ paneli ile devam edecek. Asfur filmi gösterimiyle başlayacak panele, sendika.org editörlerinden gazeteci Ali Ergin Demirhan, Hamiş Suriye Kültür Evi kurucularından antropolog Şenay Özden ve fotoğraf sanatçısı Sabiha Çimen konuşmacı olarak katılacak. Etkinlikte mültecilik meselesi ve dayanışma olanakları da tartışılacak. Program, bir diğer güncel konu olan sansür ile devam edecek. Kamerasını, 1977’de sansüre karşı direnen sinemacıların yürüyüşüne çeviren “Yollara Düştük” adlı belgesel, saat 19.00’da Yalı Hanı’nda gösterilecek. Gösterimin ardından filmin yönetmeni Deniz Yeşil, izleyicilerle sinemacıların sansüre bakışını konuşacak.

iff çanakkale

                                                          (İFF Çanakkale Ekibi)

Etkinlikler 20 Aralık Pazar günü saat 15.00’te Kepez Düğün Salonu’ndaki ‘Yönetmen Olmak ve Film Sektörü’ başlıklı panelle devam edecek. Konuya ilgi duyanlar için bir forum niteliği taşıyacak panele yönetmenler Serdar Gözenekli ve Erdem Tepegöz ile yapımcı Direnç Kıymaç katılacak. Kürt mevsimlik işçilerinin gündelik hayatını konu eden He Bu Tune Bu (Bir Varmış Bir Yokmuş) filminin gösterimi aynı gün saat 19.00’da Yalı Hanı’nda olacak. Gösterim sonrasında filmin yönetmen Kazım Öz ile de bir söyleşi yapılacak.

Kentin dört bir yanında 42 film

Ankara İşçi Filmleri Atölyesi tarafından üretilen ve işçilerin kendilerinin çektiği  “Soma:Bir Avuç Kömür İçin Ömür Verenlere”“Kobane’den Sabaha Doğru (Berroj)”, “Motör”, “Lamekan” gibi belgeseller de izleyicisiyle buluşacak. Baskılara karşı dayanışma içerisinde göğüs geren madencilerin ve onlara destek veren bir grup gey ve lezbiyenin hikâyesini anlatan Matthew Warchus’un Pride’ı, Costa Gavras’ın Kapital’i, Ken Loach’un Özgürlük Dansı, Jean-Pierre Dardenne ve Luc Dardenne kardeşlerin İki Gün Bir Gece’si, 1914 yılında ABD’de, Colorado’da, direnen maden işçilerinin katliamını anlatan “Palikari”, Çin’de akıllı telefon fabrikalarındaki işçilerin koşullarını anlatan “Apple’ın Tutulmayan Sözleri”, “Cebimde Kan Var” ve “Utanç İmparatorluğu” isimli işçi belgeselleri de Çanakkale İşçi Filmleri Festivai’nde gösterimi yapılacaklar arasında. Festival sonunda ‘İşimiz gücümüz yaşamak’ diyenlerin hikayelerini anlatan Türkiye’den ve dünyadan 42 adet uzun ve kısa kurmaca ve belgesel film Çanakkale’de seyircisiyle buluşmuş olacak.

Çanakkale Film Gösterim Yerleri:

Pan Görsel Kültür Derneği,
Erkan Yavuz Sahnesi,
Yalı Hanı,
Ece Ayhan Kültür Evi,
Kepez Belediyesi Nikah Salonu,
Kepez Bahem
Esenler Mahalle Meclisi

çanakkale iff

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat