TürkiyeGündemManşet

Işıl Özgentürk hakkında 7.5 yıla kadar hapis cezası istendi

0

Cumhuriyet gazetesi yazarı Işıl Özgentürk, Twitter hesabındaki bazı paylaşımlara ilişkin olarak “Terör örgütü propagandası” yapmak suçundan dün hâkim karşısına çıktı. Savcı, ilk duruşmada mütalaasını açıklayarak Özgentürk hakkında “Terör örgütü propagandası” yapmak suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası talep etti.

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde görülen duruşmaya sanık Işıl Özgentürk katıldı. Sanık avukatları da salonda hazır bulundu.

‘Ben bir barışseverim’

Duruşmada savunma yapan Özgentürk, şunları söyledi: “Yaşamım boyunca kitap yazmış, film çevirmiş, film atölyeleri işletmiş ve ömrümün 50 yılından beri Cumhuriyet Gazetesi’nde röportaj muhabiri ve köşe yazarı olarak çalışan biriyim. Beni ihbar edenin ne yazdıklarımdan ne de kitaplarımdan, filmlerimden haberi var. Sadece ihbar etmiş. Ben dünyanın ve Türkiye’nin her yerine gittim. Gördüklerimi yaşadıklarımı gerek gazetemde gerekse kitaplarımda anlattım. Ben bir barışseverim. Ben ülkesini seven bir gazeteciyim. Dava konusu paylaşımlarım suç değildir.”

‘Mütalaayı kabul etmiyorum’

Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Twitter hesabından 6 Eylül 2015 ve 4 Nisan 2015 tarihlerinde yaptığı paylaşımları nedeniyle, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla Özgentürk’e 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Savcının mütalaası üzerine söz alan gazeteci yazar Işıl Özgentürk, “Mütalaayı dinlediğimde ben kendimi korkutucu bir insan gibi gördüm. Paylaşımlarım çarpıtılıyor, mütalaayı kabul etmiyorum. Terör örgütü propagandası yapmadım. Hayatım boyunca terör örgütlerinin karşısında oldum. Beraatımı istiyorum” dedi.

Sanık avukatları savcının mütalaası üzerine esas hakkında yazılı savunma yapabilmek için süre talep etti.

Duruşma ertelendi

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarına esas hakkında savunma yapabilmek için süre verdi. Sanık gazeteci-yazar Işıl Özgentürk’ün duruşmalardan vareste tutulmasına karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.