DünyaManşet

IŞİD’e karşı mücadelede Türkiye “Ben yokum” dedi

0

IŞİD’le mücadele kapsamında Suudi Arabistan’da düzenlenen zirvenin sonuç bildirgesine Türkiye imza koymadı. Bildirgede, “Katılımcı ülkeler, uygun görülmesi halinde, IŞİD’e karşı bir askeri harekata farklı yönleriyle katılma konusunda uzlaştı” ifadesi yer aldı.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ettiği zirvede alınan kararların yer aldığı sonuç bildirgesine Türkiye imza koymadı.IŞİD, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nu basarak alıkoyduğu 49 rehineyi hâlâ elinde tutuyor.

8 cidde konferansı...

IŞİD’le mücadele kapsamında Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen ve ABD, Türkiye, Mısır, Ürdün ve Körfez ülkelerinin katıldığı zirve sona erdi. Zirvenin sonuç bildirgesinde “Katılımcı ülkeler, uygun görülmesi halinde IŞİD’e karşı eşgüdümlü bir askeri harekata, farklı yönleriyle katılma konusunda uzlaştı” ifadesi yer aldı.

Kerry: Koalisyonu genişletmeye çalışacağım

Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Obama’nın açıkladığı IŞİD stratejisine atıfta bulunarak, “Irak ve Suriye’ye herhangi bir ülkenin kara kuvvetlerinin gönderilmeyeceğini” söyledi.

Kerry, IŞİD’le mücadele konusunda Ortadoğu ziyaretlerine devam edeceğini belirterek, “Burada olan ve bildiriye katılan her ülke, IŞİD’i yok etme misyonunda önemli bir rol oynama sözü verdi. Önümüzdeki günlerde bölgedeki diğer liderlerle de görüşmeye devam edeceğim, bu koalisyonu mümkün olduğunca genişletmeye çalışacağım” dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal da toplantıyı, terörle mücadelede askeri, güvenlik ve istihbarat alanında ortak bir vizyon oluşturulması için iyi bir fırsat olarak nitelendirdi. Türkiye ile diğer ülkeler arasında bu konuda görüş farklılıkları olduğuna ilişkin soruya Faysal, “Toplantıya katılan üyelerle Türkiye arasında hiçbir ihtilaf yoktur” ifadesini kullandı.

ABD: Türkiye kendisi karar verecek

IŞİD’le mücadele kapsamında Suudi Arabistan’da düzenlenen zirvenin sonuç bildirgesine Türkiye’nin imza koymamasını değerlendiren ABD Sözcüsü Josh Earnest, Türkiye’nin IŞİD’e karşı girişilen çabaya nasıl bir katkı sağlayacağına kendisinin karar vereceğini söyledi.

Earnest, IŞİD’in elinde rehin tutulan 49 Türk diplomatın derhal serbest bırakılması çağrısını da yineleyerek, bu konunun, Türkiye’nin, ABD Başkanı Barack Obama’nın dün gece açıkladığı IŞİD stratejisinin başarılı olmasında büyük çıkarı olduğunu gösterdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf de günlük basın brifinginde bir gazetecinin, “Türkiye’nin Cidde Bildirisi’ni neden imzalamadığı” şeklindeki sorusunu yanıtlarken, “Elbette her ülke önümüzdeki süreçte kendi rolünü değerlendiriyor. Türkiye önemli bir terörle mücadele ortağı. Onlarla yakın istişare içerisinde olmaya devam edeceğiz. Her ülke ne yapacağına, neye imza atacağına kendisi karar verecek; ancak şunu vurgulamak isterim ki Türkler terörle mücadelede çok yakın bir ortak” dedi.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.