İfade Özgürlüğüİnsan HaklarıKadınManşet

İran’da Mahsa Jina Amini’nin ölümünü duyuran iki kadın gazeteci hapis cezasına çarptırıldı

0

İran’da Mahsa Jina Amini’nin kıyafeti uygun olmadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından alındığı gözaltında öldürülmesini kamuoyuna duyuran iki kadın gazeteci, altı ve yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İnternet üzerinden yayın yapan Mizan Adalet Ajansı, “ABD ile işbirliği içinde olmak ve devletin güvenliğine yönelik komploya iştirakten” suçlanan 36 yaşındaki kadın gazeteci Elahi Muhammedi’nin altı yıl hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu. Foto muhabiri 31 yaşındaki Nilüfer Hamedi de yine aynı suçlardan yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı.

euronews‘ün aktardığına göre, geçen yıl eylül ayından bu yana Tahran’da cezaevinde tutulan iki kadın gazetecinin duruşmaları mayıs ayında başladı. Hapis cezası alan gazetecilerin, mahkumiyete 20 gün içinde itiraz etme hakları bulunuyor.

Şark gazetesinde çalışan Nilüfer Hamidi, Amini’nin ölmeden önce üç gün komada kaldığını belirten hastane raporu ve yaslı ailenin fotoğrafını sosyal ağlarda yayımlamakla suçlanıyordu. Mihan gazetesinde çalışan Elahi Muhammedi, Amini’nin İran’ın batısındaki Kürdistan vilayetindeki memleketi Sakkız kentindeki cenaze törenini haber yaptığı için tutuklanmıştı. İran yargısı salı günü Mahsa Amini’nin avukatını bir yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Fotoğraf: Markus Schreiber / AP

Amini’nin ölümü sonrası İran’da çıkan isyan

Mahsa Amini, 16 Eylül 2022’de kıyafeti uygun olmadığı gerekçesiyle İran ahlak polisi tarafından gözaltına alınmış ve bu sırada hayatını kaybetmişti.

Amini’nin polis gözetimindeyken hayatını kaybetmesi, ülke genelinde milyonlarca kişinin sokaklara dökülmesine neden olmuş ve İran güvenlik güçleri, protestoları güç kullanarak bastırmıştı.

Bir anlamda isyana dönüşen eylemler, İranlı yetkililerin 1979’daki devrimden bu yana karşılaştığı en büyük zorluklardan biri olarak yorumlanmıştı.

Merkezi Paris‘te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), bir yıl içinde 79 gazetecinin gözaltına alındığını ve halihazırda 12’sinin cezaevinde olduğunu açıkladı.

Avrupa Parlamentosu‘nun her yıl insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında verdiği Sakharov Ödülü‘ne bu yıl, İran’da geçen sene hayatını kaybeden Mahsa Jina Amini ile yine İran’daki Kadın, Yaşam ve Özgürlük Hareketi layık görüldü.

You may also like

Comments

Comments are closed.