DünyaManşet

İran’da dört kişi ‘isyan çıkarmak’ suçlamasıyla idam edildi

0
İran'da dört kişi için idam cezası uygulanan Sepidar Cezaevi
İran'da dört kişi için idam cezası uygulanan Sepidar Cezaevi

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı (Hrana), İran’da dört kişinin “isyan çıkarmak” suçlamasıyla Ahvaz‘daki Sepidar Cezaevi‘nde pazar günü idam edildiğini duyurdu.

Öldürülen kişilerin isimleri de şu şekilde paylaşıldı: Casım Haydari, Ali Hosarci, Hüseyin Silavi ve Nasır Hafacıyan.

Karakol saldırma suçlaması

Söz konusu kişilerin Ahvaz’da iki karakola saldırma suçlamasıyla 2017 yılında güvenlik güçlerince tutuklandığı ve yargılamalar sonucu Ahvaz Devrim Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırıldığı belirtildi.

AA’nın aktardığına göre idamların, Yüksek Mahkeme tarafından onaylanmasının ardından pazar günü, mahkumların aileleri ile son görüşmelerinden kısa bir süre sonra gerçekleştiği bildirildi.

Açlık grevine başlamışlardı

Öte yandan, Casım Haydari, Ali Hosarci, Hüseyin Silavi ile 28 Ocak’ta idam edilen Ali Matiri‘nin görüş yasağı ve yetkililerin kötü muamelesini protesto etmek için ocak ayında dudaklarını dikerek açlık grevi yaptıkları kaydedildi.

Güvenlik güçlerine yakın bazı medya kuruluşları ise söz konusu kişilerin “terörist faaliyetler” suçlaması nedeniyle idam edildiğini savundu.

İran resmi haber ajansı IRNA, Casım Haydari’nin “Ahvaz Milli Direnişi” çatısı altında faaliyet gösteren ayrılıkçı El-Ahvaziye (Ahvaz Özgürlükçü Arap Hareketi) örgütünün “asli unsurlarından” olduğunu kaydederek, Suriye’de faaliyet gösteren El Nusra örgütü ile bağlantılı olduğunu ileri sürdü.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.