DünyaEnerjiManşet

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile teknik görüşme yapmayı kabul etti

0

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, nisan ayında İran ile teknik görüşmelere başlamak için Tahran yönetimiyle anlaşmaya varıldığını söyledi.

Avusturya‘nın başkenti Viyana‘da düzenlediği basın toplantısında konuşan Grossi, Yönetim Kurulu’nda İran hakkında alınacak kararın da hazirana ertelendiğini aktardı.

Şüphelerin giderilmesi isteniyor

Söz konu teknik görüşmelerin İran’ın UAEA’ya bildirmediği noktalarda bulunan nükleer materyallerle ilgili şüphelerin giderilmesi için yapılması planlanıyor.

Sputnik’in aktardığına göre Grossi, “Diğer teknik ve siyasi görüşmelerin başlangıcı olmasını umduğum bu süreci İran’da nisan ayında yapılacak teknik görüşmelerle başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Tahran yönetimi memnun: Aklıselim galip geldi

Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya‘nın UAEA Yönetim Kurulunda nükleer anlaşmayı ihlal etmekle suçladıkları İran aleyhinde çıkarmaya hazırlandıkları kararı ertelemesi Tahran yönetimini memnun etti.

İran’ın Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kazım Garibabadi, basına yaptığı açıklamada, yoğun diplomatik çabalar sonucunda İran aleyhindeki kararın ertelenmesi kararı alındığını belirterek, “Yönetim Kurulunda aklıselim galip geldi” değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade ise yaptığı yazılı açıklamada, “Bugünkü gelişmeler İran ile UAEA’nın başlattığı diplomasi yolunu koruyabilir ve nükleer anlaşmanın tüm taraflarının anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlayabilir.” dedi.

Endişe yaratan rapor

UAEA Başkanı Grossi, 1 Mart’ta İran’ın nükleer faaliyetlerine ilişkin yürütülen doğrulama ve gözlem çalışmalarının yer aldığı raporu açıklamış ve İran tarafından bildirilmemiş bir yerde, nükleer malzeme veya nükleer malzemeye bulaşmış ekipmanın bulunduğunu ve bununla ilgili İran’dan ikna edici açıklama yapılmadığını belirtmişti.

İran’ın ABD’nin tek taraflı yaptırımlarına karşı nükleer programıyla ilgili aldığı kararları eleştiren ve Tahran’ı nükleer anlaşmayı ihlal etmekle suçlayan Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve ABD‘nin UAEA Yönetim Kurulu toplantısında İran aleyhinde karar çıkarılması için girişimlerde bulunduğu bildirilmişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise ülkesi aleyhinde çıkarılacak herhangi bir kararın UAEA ile İran arasındaki iş birliğini bozacağı uyarısında bulunmuştu.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.